ABD, 2 Kripto Para Davasında Karar Verdi!

ABD, 2 Kripto Para Davasında Karar Verdi!

Paylaş
BTC Piyasası: ABD, 2 Kripto Para Davasında Karar Verdi!

African Gold Acquisition Corporation ve Mirror Trading yöneticilerinin yargılandığı kripto para davalarından en son karar çıktı. ABD mahkemesi, dolandırıcılıkla suçlanan yöneticileri ağır para ve mahpus cezasına çarptırdı.

ABD mahkemesi, 2 kripto para davasında sonuncu kararı verdi

İlk davada, Bitcoin havuzu operatörü Mirror Trading International’ın (MTI) CEO’su Cornelius Johannes Steynberg’na 3,4 milyar dolarlık tazminat ödemesi emredildi. MTI kurucusu, Haziran 2022’de lisanssız bir emtia havuzu planı yürüttüğü gerekçesiyle CFTC tarafından dolandırıcılıkla suçlanmıştı.

CFTC, MTI’daki “kontrol eden kişinin” lisanssız bir emtia havuzu planı yürütmek için 23.000 Amerikalıdan 29.421 BTC (kabul sırasında 1,7 milyar dolardan fazla değerde) kabul ettiğini sav etti.

CFTC duyurusuna nazaran MTI Güney Afrika’da tasfiye ediliyor. Steynberg ise Aralık 2021’den beri Brezilya’da tutuklu bulunan Güney Afrika kolluk kuvvetlerinden bir kaçak. Karar, MTI’yi “perakende döviz (forex) süreçleriyle temaslı dolandırıcılıktan, bir emtia havuzu operatörünün (CPO) alakalı bir şahsı tarafından yapılan dolandırıcılıktan, kayıt ihlallerinden ve CPO düzenlemelerine uymamaktan sorumlu” buluyor.

Dava sonucunda, Mirror Trading International’ın CEO’su Cornelius Johannes Steynberg, 3,4 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

African Gold Acquisition Corporation yöneticisine mahpus cezası

Kripto ve ‘meme pay senetleri’ ticareti yapmak için 5 milyon dolar çalan eski AGAC CFO’suna 3 yıl mahpus cezası çıktı. ABD Adalet Bakanlığından 27 Nisan tarihli bir basın açıklaması, African Gold Acquisition Corporation’ın (AGAC) eski finans müdürü Cooper Morgenthau’nun üç farklı SPAC’den 5 milyon dolardan fazla zimmete para geçirdiğini söyledi.

SEC’den gelen şikayete nazaran Morgenthau, African Gold’dan ferdî hesaplarına yaklaşık 1,2 milyon dolarlık fon aktardı. Daha sonra bu parayı kripto para ve pay senetleriyle ticaret yapmak için kullandı. Bunu yaparken, neredeyse tüm fonları kaybetti.

Kayıpların akabinde, şirketin mali kayıtlarını SEC’e açıklanmasından evvel, muhasebeciler ve bir denetçiye geçersiz dokümanlar sağladı.

Cooper Morgenthau hatasını kabul etti

Morgenthau, African Gold’dan başka bir SPAC’ta özel yatırımcılardan 4,7 milyon dolar daha topladı. Lakin bu parayı African Gold’daki kayıplarını karşılamak için kullandı. African Gold, para çekme süreçlerini tespit etti ve Morgenthau’yu şirketten kovdu.

Morgenthau, Florida’da yaşayan bir dolandırıcılık hatalısı olarak kabahatini kabul etti. Artık, 3 yıl mahpus cezası aldı. Ayrıyeten, 5.1 milyon doları iade etmesi gerekecej. ABD Başsavcısı Damian Williams, bu ceza ile SPAC dolandırıcılığına karşı sert bir ileti verildiğini söyledi.

BTC Piyasası: ABD, 2 Kripto Para Davasında Karar Verdi! 1

Sonuç olarak davalar, finansal düzenlemelerin ve denetim sistemlerinin kıymetini bir sefer daha ortaya koyuyor. Ayrıyeten, yüksek riskli yatırımların getiri beklentileri ile dikkatli bir formda dengelemesi gerektiğini de hatırlatıyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız devam eden Tron davasından son gelişmelere buradan göz atabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap