AB düzenleyicileri uyardı: “Tüm kripto birikiminizi kaybetme riskine hazır olun”

AB düzenleyicileri uyardı: “Tüm kripto birikiminizi kaybetme riskine hazır olun”

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: AB düzenleyicileri uyardı: “Tüm kripto birikiminizi kaybetme riskine hazır olun”

Investing.com – Avrupa Birliği menkul kıymetler, bankacılık ve sigorta gözlemcileri, bugün yaptığı ortak bir açıklamada, yatırımcıların kripto varlıklara yatırılan tüm fonlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri ve dolandırıcılık tuzağına düşebileceklerini konusunda uyardı.

Üç AB yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, yatırımcılar, bu varlıklara yatırım yaparlarsa yatırdıkları tüm paralarını kaybetme olasılığını göz önünde bulundurmaları gerektiği üzerinde duruldu.

Genel rahatsızlık kripto varlıkların yasalara tabi olmaması

Avrupa Birliği yetkilileri tarafından tüketicilere kripto varlıklar hakkında yapılan doğrudan uyarılar, tüketicilerin mevcut AB finansal hizmetler yasası kapsamında herhangi bir korumaya veya tazminata başvurma hakkına sahip olmadığını hatırlatarak devam ediyor.

Düzenleyicileri endişelendiren konu ise insanların yeterince bilgi sahibi olmadan giderek artan şekilde kripto piyasasının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere binlerce kripto varlığa yatırım yapmaları olarak görülüyor.

Aldatıcı reklamlara karşı uyarılar

Açıklamanın devamında AB gözlemcileri, tüketicilerin sosyal medya ve bazı fenomen olarak nitelendirilen sektörün etkileyici isimlerinin de zaman zaman dahil olduğu yanıltıcı reklamların oluşturduğu risklere karşı dikkatli olunması gerektiğini söylediler:

Açıklamada ayrıca kripto para yatırımcılarının bazı kripto varlıkları üretmek için enerji tüketiminin yüksek olmasından dolayı çevresel olumsuz etkileri olduğunun da farkında olması gerektiği üzerinde duruldu.

Avrupa Parlamentosu Komitesi, bu hafta MiCa adı verilen kripto varlıkları düzenleme mevzuatı altında üretiminde yüksek enerji harcayan iş ispatı konsensüs mekanizmasına sahip kripto varlıkların kısıtlanmasıyla ilgili bir oylama gerçekleştirdi. Ancak oylama sonucunda çıkan sonuç, kripto varlıklar lehineydi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap