9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler!

9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler!

Paylaş
BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler!

Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Yazımızda yedi analistin BTC değerlendirmelerine yer vereceğiz. Lakin evvel gelişmelere bir bakalım.

Piyasa gelişmeleri

Yatırımcılar dikkatlerini, ortalarında Bank of America ve Morgan Stanley’in de bulunduğu çok sayıda şirketin güçlü kar raporlarına verdi. Bu nedenle bir gün daha kar elde eden borsaya odak kelam konusuydu. Başka taraftan kripto para piyasası Salı günü düşüşe geçti. Pay senetleri için olumlu bir gün oldu. Lakin yatırımcılar, Federal Rezerv’in 2023’te agresif faiz artırımlarının akabinde ABD iktisadı için yumuşak bir iniş bahtına karşı resesyon riskini tartmaya devam ediyor. Kapanış ziliyle birlikte S&P, Dow ve Nasdaq sırasıyla %0,71, %1,06 ve %0,76 artışla yükselişe geçti.

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 1

TradingView tarafından sağlanan datalar, Bitcoin’in (BTC) fiyatının süreç günü boyunca yavaşça düştüğünü, günlük açılışta 30.258 dolardan öğlenden sonra 29.615 dolara düştüğünü ve boğaların 30.000 dolarlık takviyesi geri almaya çalışırken 29.900 doların üzerine çıktığını gösteriyor.

Kitco kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff’a nazaran, Ağustos ayı Bitcoin vadeli süreç fiyatları ABD’deki erken süreçlerde biraz daha düşük süreç gördü. Bunun dışında “Bu hafta pek yeni bir şey yok” dedi.

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 2

Analistlerin görüşleri

Wyckoff, “Fiyatlar geçen hafta kontratın en yüksek düzeyine ulaştı. Lakin o vakitten bu yana süreçler yatay seyretti. Ayrıyeten daha yüksek düzeylerde tekrar dalgalı bir seyir izledi. Boğalar genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Fakat yeni bir güç kazanmak için fiyatları son periyottaki dalgalı ve yatay süreç aralığının üzerine taşımaları gerekiyor.” tabirini kullanıyor.

MN Trading’in kurucusu Michaël van de Poppe, fiyat toparlanmadan evvel evvelki bir mumdan düşük düzeylerin süpürüldüğünü belirtti. Fakat yükseliş trendinin devam edebilmesi için hala ek düşüşün gerekli olup olmadığını sorguladı.

Diğer taraftan Rekt Capital aşağıdaki grafiği yayınlayarak, “yaklaşık 30600 dolar direncinin ötesine geçen üst istikametli fitillemenin akabinde, BTC nihayet Yüksek Düşük düzeyini kaybetme noktasına kadar reddedildi. Daha Yüksek Düşük düzeyin altındaki bir Haftalık Kapanış bu kaybı teyit edecek. Ayrıyeten yüksek düşük düzey direnç olarak hareket ettiği sürece sırada 29.300 dolar düzeyi gelebilir.” diyor.

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 3

Piyasa analisti Crypto Tony, Bitcoin’in zayıflık belirtileri gösterdiğini vurguluyor. Ayrıyeten fiyatının önümüzdeki haftalarda 28.500 dolar kadar düşebileceğini belirtiyor. Öteki taraftan nihayetinde yükselişin olacağını tabir ediyor.

Tom Lee: Bitcoin 5 yıl içinde bu seviyelerde

Fundstrat Küresel Advisors’ın yönetici ortağı Tom Lee, Bitcoin (BTC) için hem yatırımcıların hem de meraklıların dikkatini çeken altı rakamlı etkileyici bir iddiada bulundu. Yakın vakitte CNBC’ye verdiği bir röportajda Lee, Bitcoin’in önümüzdeki beş yıl içinde mevcut düzeyinden %500’ün üzerinde patlayıcı bir artış yaşayabileceğine olan inancını lisana getirdi.

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 4

Lee kendinden emin bir halde, “Bitcoin beş yıl içinde 200.000 dolar civarına yükselebilir” diyor. Bu türlü bir öngörü, kripto para topluluğu içinde kıymetli bir heyecan ve spekülasyona yol açtı. Şu anda Bitcoin’in 29.982 dolardan süreç görmesi Lee’nin iddiasını daha da ilgi cazibeli kılıyor. Yükseliş tezinin arkasındaki mantığı açıklayan Lee, Bitcoin’in yadsınamaz yararının altını çizdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok kişi finansal sistemin herkes için güzel işlediğine inanıyor. Lakin, sistemin bilhassa halihazırda servet sahibi olanlar için avantajlı olduğuna dikkat çekti. Lee, mevcut sistemin sonlarını kabul ediyor. Buna nazaran Bitcoin’in alternatif finansal tahliller arayan bireyler için sahip olduğu muazzam potansiyeli vurguluyor.

PlanB Bitcoin için iddialarını güncelledi

Kısa müddet evvel yayınlanan bir görüntüde, stok akış (S2F) modelini geliştirmesiyle tanınan PlanB, halving öncesinde 40.000 ila 50.000 dolar aralığında bir Bitcoin fiyat varsayımı önerdi. Analistin geçen yıl S2F modelinin gerçek çıkmaması üzerine eleştirildiğini de belirtmek gerekir. Lakin son görüntüsünde, amiral gemisi kripto para ünitesinin fiyatının gelecekteki potansiyel eğilimini varsayım etmek için bir araç olarak 200 haftalık hareketli ortalamayı kullandı.

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 5

Sözlerine nazaran, teknik tahlilde kullanılan ve fiyat bilgilerimizi yumuşatmaya yardımcı olan yaygın bir gösterge olan 200 haftalık hareketli ortalama, ayda yaklaşık 500 dolar artıyor. Buna nazaran bu durum dokuz ay içinde yaklaşık 28.000 dolardan 32.000 dolara 4.500 dolar arttığı manasına geliyor. Analist, Bitcoin’in “bunun üzerinde olacağını ve çoklukla bunun %50 üzerinde olacağını vurguluyor. Bu durumda Bitcoin’in 40.000 ila 50.000 dolar ortasında bir düzeyde olacağını” kelamlarına ekledi.

Robert Kiyosaki BTC fiyatını açıkladı

“Zengin Baba Fakir Baba” ile tanınan Robert Kiyosaki, BRICS ülkelerinin altın takviyeli bir para ünitesi piyasaya sürmeye hazırlandığı bir periyotta Bitcoin’in yakın vadede 120.000 dolar üzere şaşırtan bir sayıya yükselebileceğini belirtiyor. En çok satan muharririn fiyat maksadı, Londra merkezli çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler firması Standard Chartered’ın fiyat amacıyla uyumlu görünüyor. Banka kısa bir mühlet evvel BTC’nin fiyatının bu yıl 50.000 dolara yükselebileceğini belirtmişti. Ayrıyeten 2024 kapanışına kadar 120.000 doları aşacağını öne sürmüştü.

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 6

Standard Chartered analistinden Bitcoin açıklaması

Standard Chartered’ın önde gelen döviz analistlerinden Geoff Kendrick, bankanın daha evvelki davetinde %20’lik bir “yukarı yönlü” görüş söz ettiğini belirtiyor. Ayrıyeten, artık bu kestirimde optimist bir revizyon lisana getirdi.

Yukarı istikametli artış, BTC başına madenci karlılığının artmasıyla ilgiliydi. Bu da “nakit girişlerini korurken daha az satabilecekleri manasına geliyor.” Kendrick’e nazaran bu da net BTC arzını azaltacak. Ayrıyeten kripto para ünitesinin fiyatını yükseltecek.

Analist CryptoCon bu korelasyona dikkat çekiyor

Ünlü analist CryptoCon tarafından yakın vakitte yayınlanan bir bültende, “Bitcoin DXY korelasyon katsayısı” olarak bilinen çığır açan bir gösterge topluluğun dikkatini çekti. Bitcoin ve ABD Doları Endeksi (DXY) ortasındaki korelasyonu ölçen bu gösterge, Bitcoin’in fiyat hareketlerini kestirim etmede ve boğa piyasası parabollerinin başlangıcını işaret etmede dikkate paha bir doğruluk göstermiştir.

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 7

CryptoCon’a nazaran Bitcoin DXY korelasyon katsayısı, bir müddettir karşılaştığı “en değişik bulgulardan biri”. Analist, korelasyon katsayısının bir piyasa döngüsü sırasında girdiği üç farklı kademeyi vurguluyor. “Belirli bir piyasa döngüsü sırasında, korelasyon katsayısı bu bölgeye 3 etapta girer” diyor. Bu basamaklar farklı renklerle temsil ediliyor:

  • MOR: Ayı piyasasının tabanından çabucak evvel gerçekleşen düşük korelasyon bölgesine birinci hareket.
  • KIRMIZI: Düşük korelasyon bölgesine ikinci hareket. Ayı piyasasının sonunu yahut döngünün tabanını işaret eder.
  • YEŞİL: Bir müddet sonra metrik düşük korelasyon bölgesine geri döner. Ayrıyeten gerçek boğa piyasası parabolünün başlangıcını işaret eder.
BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 8

Analist ayrıyeten ABD dolarının Bitcoin’in parabolü üzerindeki tesirine de dikkat çekiyor. Kendisi şöyle açıklıyor: “Bunun nedeni dış bir faktör. Yani Dolar. Münasebetiyle ABD dolarının gücü, Bitcoin parabolünün ne vakit oluşacağı üzerinde büyük bir tesire sahip.” Bu korelasyon ek bir karmaşıklık katmanı ekliyor. Ayrıyeten bu iki piyasa gücü ortasındaki etkileşimi vurguluyor.

Fiyat varsayımı olarak 90 bin ve 130 bin arası

Analist, 2013 döngüsüyle karşılaştırmalar yaparak Bitcoin’in gelecekteki potansiyel yörüngesi hakkında spekülasyonlar yapıyor. Yaklaşan piyasa döngüsünün iki eğrili bir modele benzeyebileceğini öne sürüyor. Bu eğrilerin vakit dilimlerini daha da ayrıntılandırarak şöyle diyor: “İlki erken gelir. Muhtemelen 2024’te sona erer. İkincisi ise daha geç gelir. Ayrıyeten 28 Kasım Döngüleri Teorime nazaran 2025’in sonlarında sona erer.”

BTC Piyasası: 9 Analist Bitcoin Fiyatını Masaya Yatırdı: İşte Seviyeler! 9

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda analist ayrıyeten yaklaşan boğa piyasası parabolü için fiyat iddialarını de paylaştı. Şöyle diyor: “Bu parabolün fiyat gayesine gelince, birincisiyle ilgili konuşacağım. Şahsen, ATH’lerin çabucak üzerine yahut altına gelmesini beklerdim. İkincil daha sonra 90-130.000’da tepeye ulaşacak ki bu benim ferdî aralığım ve döngü için projeksiyonum. Kısa vadede ne olursa olsun, bilgilere nazaran Bitcoin için ufukta büyük şeyler görünüyor.” diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap