8 Yıldır Uyuyan Altcoin Balinası, Coinleri Borsaya Taşıyor!

8 Yıldır Uyuyan Altcoin Balinası, Coinleri Borsaya Taşıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 8 Yıldır Uyuyan Altcoin Balinası, Coinleri Borsaya Taşıyor!

2015 yılında Ethereum’un ICO’suna katılan bir altcoin balinası, bugün tekrar faal hale geldi. Birinci süreçte, portföyünün tamamını Kraken’e aktardı. Bu transfer potansiyel bir satışın habercisi olabilir.

Erken periyot Ethereum yatırımcısı hazırlık yapıyor

Lookonchain’ın raporuna nazaran, bugün 2015’te Ethereum’un ICO’sundan 61.000’den fazla ETH toplayan bir balina tekrar faal hale geldi. 8 yıldır uyuyan erken devir Ethereum yatırımcısı, muhtemelen satış yapmak üzere hazırlık yapıyor. Birinci transferini Kraken’e gönderdiği 61.216 ETH ile gerçekleştirdi. Bu fiat bazında potansiyel bir 116 milyon dolarlık satış manasına geliyor.

Altcoin balinası satış yapacak mı?

Balinanın elinde iki seçenek mevcut. İsterse 0.31 dolardan satın aldığı ETH’leri bugün 115 milyon dolar karşılığında anında nakde çevirebilir. Şayet Ethereum’a güvenip staking yapmayı tercih ederse, bu sefer her yıl 3.5 milyon dolarlık faiz gelirine sahip olacak.

ICO iştirakçisinin mevduatı, Ethereum piyasasında satış baskısını arttırma gücüne sahip. Bu artan satış faaliyeti, arz-talep dinamiklerini etkilemektedir. Bu nedenle potansiyel olarak ETH’nin kısa vadede aşağı taraflı fiyat hareketlerine yol açıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 8 Yıldır Uyuyan Altcoin Balinası, Coinleri Borsaya Taşıyor! 1

Balina mevduatlarının neden olduğu FUD’a karşın, ferdi yatırımcılar Ethereum’a olan inançlarını göstermeye devam ettiler. Glassnode’a nazaran, sıfır olmayan adreslerin sayısı son vakitlerde ATH düzeyi olan 102.913.926’ya ulaştı. Ethereum tutan kişisel yatırımcıların sayısı arttıkça, balina davranışlarına karşı daha savunmasız olma olasılıkları artıyor.

Ayılar haklı çıkacak mı?

Şu anda Ethereum üzerindeki satış baskısı nispeten düşüktü. Bu nispeten düşük MVRV oranı ile ortaya çıkıyor. Düşük bir MVRV oranı, şu anda sırf birkaç ETH adresinin karlı olduğunu ve bu adreslerin birçoklarının varlıklarını satmak istemediğini gösteriyor. Ek olarak, Ethereum’un yüksek long/short farkı, uzun vadeli adreslerin sayısının kısa vadeli sahiplerden fazla olduğunu ima etti. Bu adreslerin ETH’lerini satma mümkünlüğü daha düşüktür.

Ulaş Utku Bozdoğan: 8 Yıldır Uyuyan Altcoin Balinası, Coinleri Borsaya Taşıyor! 2

Coinglass’a nazaran, bu faktörlere karşın ETH’ye karşı alınan kısa konumların sayısı son birkaç gün içinde %48’den %52,31’e çıktı. Short durumlardaki bu artış, son zamanlardaki balina davranışından kaynaklanmış olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 8 Yıldır Uyuyan Altcoin Balinası, Coinleri Borsaya Taşıyor! 3

Bu indikatörler başkan altcoin short durum öneriyor

Bitcoin ve Ethereum, 13 Temmuz’da büyük karlar bildirdiler. Lakin çıkarları elinde tutamadılar. BTC bir ölçü sıçrama umudu gösterirken, ETH’nin fiyat hareketi daha fazla kayıp olacağını ima etti. Birinci indikatör, aşağıdaki grafikte görülen ani bir aylık aralığa (sarı) geri çekilmesiydi.

Satıcı hakimiyeti fikrine ek olarak, son üç gün içinde Ethereum boğaları 1920 dolar hududunu tutamadılar. Buna, satış baskısının arttığını gösteren kayan bir OBV eşlik etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: 8 Yıldır Uyuyan Altcoin Balinası, Coinleri Borsaya Taşıyor! 4

RSI’da 2 saatlik grafikte 15 Temmuz’dan bu yana nötr 50 çizgisinin altında kaldı. Böylelikle düşüş eğiliminin son günlerde baskın olduğunu gösterdi. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, birtakım analistler potansiyel bir düşüş fırsat olacağını varsayım ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap