8 Yıldır Bitcoinlerini Koruyanların Yüzü Gülüyor

8 Yıldır Bitcoinlerini Koruyanların Yüzü Gülüyor

Paylaş
8 Yıldır Bitcoinlerini Koruyanların Yüzü Gülüyor

Son düzeltmeye rağmen Bitcoin Pazar fiyatları sekiz yıl öncesiyle karşılaştırıldığında hala inanılmaz yüksek. 2011’de BTC, birkaç sentten 1 dolara ilk defa çıkan, yeni yeni ticareti başlayan bir mal varlığıydı.

2011’de %94’lük düşüş yaşayan Bitcoin, sahiplerine yine de astronomik kazançlar sağladı

Boğa ve ayı marketlerinde gidip gelen Bitcoin yine de inanılmaz yüksek kâr sağladı. Bazı dönemler ekstra kârlıydı, özellikle de 2011’deki boğa piyasası. Kasım 2011’de Bitcoin 30 dolardan ay boyunca düşüş yaşayıp coin başına 1,91 dolarla piyasada dibi gördü.

BTC’nin Kasım ticareti büyük sürprizleri beraberinde getirdi, özellikle de geçen yılın 6,000 dolar üzerindeki kısman stabilliği ve Aralık’taki 3,200 dolar dipleriyle beraber. Geçen yıllarla beraber BTC ticareti üzerindeki baskı Poloniex’teki aşırı etkiden ve Mt.Gox’taki çok geniş vadeli işlem seçeneklerine kadar şekil değiştirdi.

Bitcoin’in uzun dönemli performansı bizlere gerekli koşullar sağlandığında ayı piyasalarının geri gelme eğiliminde olduğunun kanıtı olarak duruyor. 2011’de BTC değerinden %94 silerek “kapitülasyona” ve “sıfırı görmeye” oldukça yaklaştı.

Bitcoin dip noktası hiç belli değil

Kısa vadede, BTC fiyatını düzeltme yeteneklerini gösterdi. 7,000 dolarla dibe vuran Bitcoin hızlı bir biçimde 7,300’e fırladı. Ancak, fiyat hala ayı trendi gösteriyor, görünürde başka bir dip bulunmuyor.

Bazı tahminler de kendi kendini doğrulayan kehanetlere dönüşmüşken BTC fiyatları teknik analiz için de çok uygun gözüküyor. Bitcoin piyasanın bir diğer tipik davranışı ise rekor fiyatların çok kısa zaman dilimleri içinde, durağan yada ayı göstergeleri ardından ortaya çıkması. Kripto dünyasındaki birçok aktörle beraber, ilgi fiyatları önemli biçimde yükseltebilir.

7,200 dolardayken bile BTC hala çok riskli bir iddia. Şu an yaşanan düşüş bir kez daha BTC’ye olan ilginin azalmasıyla ortaya çıkıyor. Her ne kadar endeks 20’den 23 puana çıksa da Bitcoin’in hali hazırdaki tutumu “aşırı korku” ile tanımlanabilir.

BTC her zaman daha düşük dipleri gördü, hatta 2013’teki Mt. Gox çöküşüşnde dört haneli fiyatlar 100 dolar civarındaydı. Artan ana akım ilgi Bitcoin fiyatını daha düşük fiyatlara ziyaretlere rağmen yeni aralıklara taşıdı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap