75 Milyar Dolarlık Hedge Fonundan Bitcoin Hamlesi

75 Milyar Dolarlık Hedge Fonundan Bitcoin Hamlesi

Paylaş
75 Milyar Dolarlık Hedge Fonundan Bitcoin Hamlesi

Dünyanın en büyük hedge fonlarından biri olan Renaissance Technologies, gözünü vadeli Bitcoin işlemlerine dikti. Yönetiminde 75 milyar dolarlık fon olan Renaissance Technologies, CME Group’ta vadeli Bitcoin işlemi yapabilir.

Bitcoin’e Yöneliyor

Renaissance Technologies’in ABD’deki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı başvuruda kripto para destekçilerini sevindirebilecek bir not yer alıyor.

Renaissance Technologies SEC’ye yaptığı bu başvuruda bir hedge fonu olarak ne gibi ürünlere yatırım yaptığından, müşterilerine verdiği hizmet çeşitlerinden ve gelecek planlarından bahsediyor. Ve öyle görünüyor ki şirketin gelecek planları arasında Bitcoin’e de bir yer var.

Başvurunun 16.sayfasında yer alan bilgilere göre Renaissance Technologies’e bağlı olan Medallion Funds, gelecekte vadeli Bitcoin ticareti yapmaya başlayabilir. Bitcoin’i “kısmen yeni ve spekülatif bir yatırım ürünü” olarak tanımlayan Renaissance Technologies, vadeli Bitcoin ticareti yapmaya başlarsa bunu sadece CME Group aracılığıyla yapacağını belirtiyor. Ayrıca Renaissance Technologies, sadece nakit teslimli sözleşmelerle ilgileniyor.

Kaynak: SEC

Bitcoin’in Riskleri

Renaissance Technologies Bitcoin ticareti yapmayı düşünüyor düşünmesine ama Bitcoin’in ne kadar riskli bir ürün olduğundan bahsetmeyi de ihmal etmiyor. Renaissance Technologies’in yaptığı başvuruda Bitcoin’in riskleri şu şekilde sıralanıyor:

Bitcoin’in yeni bir ürün olmasıDevletin Bitcoin’i resmen tanımıyor olmasıBitcoin’i kontrol eden merkezi bir otoritenin olmamasıBitcoin ağında yapılabilecek ‘fork’larBitcoin ağına düzenlenebilecek saldırılarBitcoin fiyatındaki volatiliteDLT tabanlı diğer ürünlerde görülen volatilite ile Bitcoin arasındaki korelasyonSpot Bitcoin borsalarının dolandırıcılıkları ve manipülasyonlarıBitcoin regülasyonlarının yetersizliğiVadeli Bitcoin işlemlerinin diğer ürünlere kıyasla daha riskli olmasıBorsaların vadeli Bitcoin işlemleri için yeni kısıtlamalar getirmeleriKripto para sektöründeki unsurların sıkı denetime alınması

Renaissance Technologies’e göre bunların her biri Bitcoin ticareti yapmayı riskli kılıyor. Renaissance Technologies tüm bu riskleri göz ardı edip Bitcoin ticareti yapmaya başlayacak mı yoksa bu risklerin hafiflemesini bekleyecek mi göreceğiz.

Olumlu mu Olumsuz mu?

Renaissance Technologies’e bağlı olan Medallion Funds yatırım dünyasının önde gelen fonlarından biri. Medallion Funds’ın 1988-2018 yılları arasında yatırımcılara yıllık getirisi %40 seviyesinde. Bu da Medallion Funds’ı diğer pek çok fona kıyasla çok daha kazançlı kılıyor.

Dünyanın en büyük hedge fonlarından birine bağlı olan Medallion Funds’ın yönetiminde 10 milyar dolarlık fon bulunuyor. Medallion Funds’ın bu durumdayken Bitcoin ticareti yapmaya başlaması Bitcoin için olumlu da olabilir olumsuz da.

Böyle bir hedge fonunun Bitcoin ticareti yapmaya başlaması kripto paraların tanınırlığını arttırabilir, Bitcoin’i daha popüler hale getirebilir. Bu arada piyasaya giren kurumsal yatırımcıların sayısı da artmaya başlayabilir. Bunlar zaten yıllardır beklenen, ”bir gün gerçekleşeceği” söylenen şeylerdi. Fakat Medallion Funds’ın Bitcoin ticareti yapması Bitcoin için olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Mesela bu büyüklükte bir fonun Bitcoin’i açığa satması, Bitcoin fiyatı üstünde pek iyi bir etki bırakmayabilir.

Medallion Funds’ın vadeli Bitcoin piyasasına giriş yapıp yapmayacağı henüz belli değil. Fakat Renaissance Technologies gibi bir devin sektöre giriş yapması mutlaka büyük tartışmalara, yeni gelişmelere yol açacaktır.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap