530 milyon dolarlık CryptoPunk satışı NFT evrenini salladı: Para aklama mı?

530 milyon dolarlık CryptoPunk satışı NFT evrenini salladı: Para aklama mı?

Paylaş
Uzman Coin: 530 milyon dolarlık CryptoPunk satışı NFT evrenini salladı: Para aklama mı?

CryptoPunk ya da herhangi bir NFT, hatta herhangi bir sanat eserinin değeri 530 milyon dolar olabilir mi? İşte kripto para evreninin büyük bir kısmı dün akşamdan beri bu soruya yanıt arıyor. Bu tartışmayı ilk başlatan ise CryptoPunks NFT hareketlerini takip eden bir bot’un TSİ gece yarısı 03 sularında ilk işareti vermesi oldu.

Tam 124 bin ETH!

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde CryptoPunks serisinden bir NFT için yaklaşık 2500 ETH’lik bir teklif yapılmış ancak ürünün sahibinden ret cevabı gelmişti. Mart ayında ise ultra-nadir olarak belirtilen bir uzaylı punk NFT’si 4200 ETH fiyata satılmıştı. 124 bin ETH’e satıldığı görülen bu CryptoPunk ise, diğer büyük fiyatları açık ara geride bırakıyor.

Uzmanlar şüpheci davranıyor

Özellikle yaz aylarına damga vuran CryptoPunk’ların, 100 ETH’lik minimum satış fiyatı bulunuyor. Ancak NFT uzmanları özellikle 530 milyon dolara satılan #9998 numaralı CryptoPunk NFT’sinin, pahalı NFT’lere değer katan birçok özellikten yoksun olduğunu belirtiyorlar. Bu da, blok zinciri teknolojisine özgü, değiştirilemez ve geri döndürülemez bir hata ya da para aklama durumu olabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Flaş kredi büyüsü: Kredi aldı, kendisine sattı ve ödedi!

Satışın blok zinciri üzerinde görülmesinin ardından ise özellikle Twitter’da yer yerinden oynadı, tartışmalar ardı ardına geldi. 50 bin takipçili “Mariano.eth” isimli bir Twitter kullanıcısı ise yapılan işlemi bir “flaş kredi büyüsü” olarak nitelendirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu gerçekten çok iyi…

Önce alabildiğin kadar flaş kredi al. Sonra Punk NFT’ni çılgınca bir fiyatla listele. Git onu satın al. Diğer hesap sana ETH ödemesini yapsın. Sen de krediyi geri öde…

İşte burada görüyorsunuz. 0x9b5a, birçok kaynaktan 124 bin 457 ETH’lik flaş kredi çekiyor. Sonra punk kontratındaki 124 bin 457 ETH’lik fiyatı ödüyor. Punk kontratı, daha sonra 24 bin ETH’i, 0x8e39 cüzdanına yolluyor. 0x8e39 cüzdanı fonu, 0x9b5a cüzdanına geri yolluyor ve 0x9b5a da aldığı krediyi ödüyor.”

Şubat ayında da HashMask NFT’si için 139 bin ETH’lik ödeme yapılmıştı. Bu da tüm zamanların en büyük satışı olmuştu ancak uzmanlar o satışın da sadece teknik olarak yapılan bir ödemeden ibaret olduğunu gerçek anlamda bir satış olmadığını dile getirmişlerdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap