5 kripto para borsası devlet baskısına kurban gitti, Çinliler telaşa düştü

5 kripto para borsası devlet baskısına kurban gitti, Çinliler telaşa düştü

Paylaş
5 kripto para borsası devlet baskısına kurban gitti, Çinliler telaşa düştü

Çin Merkez Bankası Şangay ofisinin geçtiğimiz hafta kripto para alım satımına karşı sıkı önlemler alınacağına ilişkin duyurusundan sonra önde gelen en az beş yerel kripto para borsasının faaliyetlerini tamamen sonlandırdığı veya kapılarını Çinli kullanıcılara kapattığı bildiriliyor.

Bloomberg’e göre geçen hafta Çin merkezli borsalar Bitsoda ve Akdex hizmetlerini sonlandırdığını açıklarken yetkililer tarafından soruşturulan Biss ise faaliyetlerini askıya aldı. Ayrıca Btuex, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sadece yurt dışındaki kullanıcılara hizmet vermek üzere yeniden açılacağını belirterek platformunu kapattı. Son olarak IDAX, Çin’deki kullanıcılara artık hizmet vermeyeceğini ve bundan sonra yurt dışındaki kullanıcılara odaklanılacağını duyurdu.

Borsaların bir bir operasyonlarını durdurma kararı karşısında telaşa düşen Çinli kripto para yatırımcıları, çareyi kripto paralarını daha güvenli olarak gördükleri yerlere taşımakta buluyor. Büyük kripto para cüzdanı ImToken’dan bir yetkili, Bloomberg’e verdiği demeçte, Çin’deki son gelişmelerle beraber yaklaşık 10 milyon kullanıcıları arasında Tether hacimlerinin iki kattan fazla artış gösterdiğini ve 22 Kasım’da 66 milyon dolara tırmandığını söyledi.

Bu arada Çin’in Changsha şehrinde yaşayan 26 yaşındaki bilgisayar mühendisi Aaron Hu, elinde bulunan birkaç milyon yuan değerindeki kripto parayı Binance ve OKEx gibi borsalardan kendi cüzdan adreslerine taşıdığını belirterek “İlk düşündüğüm şey varlıklarımı nasıl güvence altına alacağım oldu.” dedi.

Çin’deki son dalga, 13 Kasım’da Binance ve TRON’un resmi Weibo hesaplarının kapatılmasıyla gelmişti.

Chainalysis verilerine göre, en büyük ilk 50 kripto paradan 20’si Asya-Pasifik bölgesinde yer alıyor ve yılın ilk yarısı itibari ile bu borsalar tüm Bitcoin işlemlerinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Şirket, bölgedeki en fazla borsanın Çin’de bulunduğunu ileri sürüyor.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap