5 Ana Başlıkta Kripto Para Staking Nedir?

5 Ana Başlıkta Kripto Para Staking Nedir?

Paylaş
5 Ana Başlıkta Kripto Para Staking Nedir?

Kriptokoin – Bu yazımızda sizlere kripto para staking konusu ile ilgili bilgi vereceğiz. Kripto staking, coin stake olarak da isimlendirilen bu işlem kripto para dünyasının geldiği aşamayı gösteriyor.

Her blok zincirinin çalışma kurallarından onaylama işlemlerine kadar kendi consensusu bulunuyor. İlk blok zincirlerde (Bitcoin ve Ethereum), her katılımcının katkısının madencilik ekipmanına bağlı olduğu bir Proof of Work (PoW) consensusu kullanıldı.

Bu şema çok fazla elektrik gerektiriyor ve bu tür güçlümadencilik ekipmanlarını çalıştırma ve bakım maliyetleri nedeniylemerkezileşmeye tabidir. Sonuç olarak, modern blok zincirlerinin çoğunluğu(BitShares ile başlayan), Proof of Stake (PoS) consensus modeli etrafında inşaedilmiş durumda.

Bu fikir birliğiyle, bireyin kripto para işlemlerinionaylamaktan başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Bu consensus modeli stake eyleminioyunun içerisine dahil ediyor.

1. Kripto Para Staking – Staking Coin Nedir?

Özetle, kripto para staking, Proof of Stake konsensüs mekanizmalarıyla kripto para birimleri için işlemleri doğrulamak üzere bunları kilitleme hareketini ifade eder. Stake yapacak olan kişiler böyle bir hizmet sağladıkları için ödül kazanabilirler.

Kripto paralarınızla stake yapmak, belirli bir kripto para biriminin işlemlerini doğrulamak için onları kilitlemek (para yatırma ve para çekme dahil tüm işlemleri durdurmak) anlamına gelir. Kripto paralarınızı yatırdığınızda, bunları aktaramazsınız. Bunun yerine, periyodik ödüller alırsınız.

Delegated (Yetkilendirilmiş) Proof of Stake (DPoS)’da Koinleri Stake İşlemine Tabi Tutma

Yetkilendirilmiş Proof of Stake (DPoS) blok zincirlerinde, kripto paralarınızı büyük bir doğrulayıcı lehine stake işlemine tabi tutabilirsiniz. Diyelim ki 10 tokenınız var, ancak validator (blok üreticisi) 1-2 milyon tokena sahip. Bu tür ekiplerle rekabet etmenize gerek yoktur. Bunun yerine, kripto paralarınızı bazı büyük varlıkların “lehine” çıkarabilirsiniz. Buna karşılık, bu varlık büyük stake ödülünün bir kısmını sizinle paylaşacak.

Koinleri Kimler Stake Edebilir?

Kripto paralar genellikle Proof-of-Stake odaklı blockchain paraları ve her türlü kripto para cüzdanına sahip olan herkes için kullanılabilir. EOS gibi Yetkilendirilmiş Proof-of-Stake koinleri de kabul edilir. Bazı kripto paralar için, minimum stake miktarı gerekir, ancak genellikle 10-100 USD arasındaki bir miktara eşittir.

2. Kripto Para Stake İşlem Süreci

Kripto paralarınızı stake etmek için bir stake havuzunuzu seçmeniz gerekiyor. Bu, kripto paranızın stake altına alındığı blockchain yönetimini sağlayan bir saklama şekli olarak hareket edecektir. Bu aynı zamanda ödüllendirme sürecini de kontrol edecek.

Borsalarda Koinlerin Stake İşlemi

Bir kriptoda yeni başlayanlar için bile, bir borsada stake yapmak,mevcut olanlar için iyi bilinen bir fırsattır. Borsalar genellikle stakeetmeden önce koin yatırma, koin çekme ve koin alışverişi için zengin bir araçseti sağlar.

Şu anda 8 borsa, 16 adede kadar tokenla kripto para stake etme seçeneği sunuyor. Coinbase ile en üst sıradaki platformlar arasında yer alan eski borsa grupları KuCoin ve Kraken yakında stake işlemlerini piyasaya sürecek. Bir borsa genellikle hizmetleri için % 5-15 arasında ücret alabiliyor.

Cüzdanlarda Koinlerin Stake İşlemi

Çok sayıda depolama ortamının kripto cüzdanlarında yerleşik seçenekleri bulunuyor. Bu, borsa dışı cüzdanların daha az saldırıya uğraması nedeniyle daha güvenli kabul ediliyor. En tanınmış oyuncular Huobi Wallet, Trust Wallet ve Hashquark’dır. Cüzdanlarda koin stake işleminin önemli bir dezavantajı vardır: yüksek ücretler. Cüzdanlar % 25-30 arasında ücret alabilir.

Stake Sağlayıcıları ile Koin Stake Süreci

Bir stake sağlayıcısı, stake işlemine ayrılmış özel bir kripto hizmet türüdür. Stake sağlayıcılarının birçoğu Avrupa içinde kayıtlıdır ve bu da diğer stake ekosistemleri için yaygın değildir. Stake için mevcut olan koin çeşitleri cüzdanlar için mevcut olanlardan daha küçüktür. Stake sağlayıcıları için ücret oranları % 2 ile% 50 arasında değişmektedir. Yani, bir Stake yapan kimsenin son derece ihtiyatlı olması gerekir.

Binance’te Koinleri Stake Etme

Binance’in Staking hizmeti, dünyanın en büyük merkezi kriptoborsası olan Binance’a dayanan iyi bilinen bir stake ekosistemidir. Şu anda,Binance bir bireye 14 tokeni stake etme fırsatı sunuyor (Tron, Tezos ve Atom enpopüler kripto para birimleri).

Buradaki kullanıcılar yüksek yıllık ödüller için (Algorand tokenlarıiçin % 20’ye kadar) stake yapabiliyor. Böylelikle başlangıç bonuslarının tadınıçıkarabilir ve tokenları stake etmek için mevcut olan ekiplerin sponsorluğundaekstra ödüller alabilir.

3. Önde Gelen Stake Odaklı Koinler

StakingRewards.com’a göre, şu anda borsalar, cüzdanlar ve stake sağlayıcılar aracılığıyla stake yapmak için 60 farklı kripto varlığı türü mevcut. Bazıları iyi biliniyor ve muazzam büyük piyasa değerine sahipler (2.4 milyar dolar ile EOS veya 1.1 milyar dolarlık piyasa değeri olan Tezos), diğerleri ise 100 bin doların altında değerlendirilmiş durumda.

2019 Yılının En İyi Stake Odaklı Koinleri

2019 boyunca, stake piyasası “eski” DPoS tokenlarına karşı güçlü bir hakimiyetle son derece muhafazakardı. En büyük stake koini, genellikle doğrudan blok üreticileri tarafından stake altına alınan EOS idi.

Tezos (XTZ) ve Cosmos (ATOM) diğer en iyi iki performans gösteren koinler arasında. Üst listenin dışındaki tüm kripto paralar, stake pazarının sadece % 1,6’sını oluşturuyor. Görünüşe göre, 2019’daki stake odaklı koinler piyasasına balinalar son derece egemendi.

2020 İçin En İyi Stake Koinleri

Durum 2020 için çok daha yeni bir başlangıcı ifade ediyor. Yine de, bu alanda potansiyel olarak patlayabilecek bazı tokenlar var.

Potansiyel bir aday, Ethereum 2.0 tokenı. ETH2, Proof ofStake mutabakatını kullanacağından, bu token stake için kullanılabilir olacak.ETH2 geliştiricilerine göre, beklenen yıllık ödüller % 4 ile 5 arasında olacak.

Stake işlemlerini başlatmak için hazırlanan diğer muhtemelprojeler arasında Cardano ve Polkadot yer alıyor. Her iki ekip de 2020’de stakeyapmaya başlama planlarını açıkladı ve beklenen ödüller % 3,5 ile 4 arasındaolacak.

EOS’ta Stake

EOS’ta stake yapmak kaçınılmaz bir durum. Çünkü blok zincirinde herhangi bir işlem yapmak için gereken hesap kaynaklarınıza (bellek ve kapasite) verir. Bant genişliğini belirlediğinizde, işlemin boyutu bant genişliğini kullandığından belirli bir süre içinde daha fazla işlem göndermenize izin verilir.

Ağı kullanmak için, ortalama bir kullanıcının yalnızca 1veya 2 EOS hissesi alması gerekir. Bununla birlikte, stake miktarına sahip olanEOS miktarı da oylama gücünüze bağlıdır. Bireysel Blok Üreticileri için oykullandığında, yalnızca stake odaklı koinler oy gücüne katkıda bulunur.

EOS’ta stake’e katılmak için aşağıdaki adımları uygulamanızgerekiyor

EOS ağında gezinmek için Scatter veya başka herhangi bir uygulamayı yükleyin.Hesap sağlayıcınızın kontrol panelini açın – blok üreticisi veya borsa. Genellikle böyle bir şey görünecektir:Temsilcinize (blok üreticisi) vermek istediğiniz kaynak türünü ve söz konusu olacak EOS miktarını seçin.Stake işlemini başlatın.

Cardano’da Stake

Cardano blok zinciri, bir kişiye bir test ortamında stake seçeneğini denemek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Bu test ağı, gerçek dünya senaryosundaki stake çerçevesini test etmek ve her ADA sahibinin stake miktarınızı devrederek veya stake havuzunu çalıştırarak gerçek ödüller kazanmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Stake miktarınızı yetkilendirmek istiyorsanız, desteklenen test istemcilerinden birini resmi test ağı sayfasından indirmeniz gerekiyor. Bir stake havuzu çalıştırmak istiyorsanız, stake havuzu operatörü olarak çalışmaya başlama hakkında daha fazla bilgi için stake havuzu sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor.

Cardano, kullanıcılarının ADA tokenlerini stake yapmalarını sağlayan Daedalus Rewards cüzdanını da piyasaya sürdü. Kazanılan koinler test ağı içinde rekabete harcanabilir.

4. Kripto Para Staking’de Ödüller

Yıllık ödül, kripto para stake konusunda en ilginç özelliktir. Burada, iki tür strateji tanımlayabiliriz – tutucu ve yüksek risk.

Önde Gelen Koinleri Stake Yapmak: Yavaşça, Ama Kesinlikle

Hadi matematik yapalım. Bugün ortalama yıllık stake ödülü % 10 civarında. En yüksek piyasa değeri olan 5 token almamız durumunda, ortalama kazançlar ortalamanın % 4,15’i veya yarısından daha az olacaktır.

Bu nedenle, popüler bir kripto parayı stake yapmaya karar verirseniz, düşük kazançlara hazır olun. Ayrıca, bu tokenların oynaklığı az çok tahmin edilebilir, böylece stake portföyünüzü daha iyi bir güvenle yönetebilirsiniz.

Piyasa Değeri Düşük Koinleri Stake: Yüksek Verim, YüksekRisk

Piyasa değeri düşük olan beş varlık alırsak, ortalama yıllıkoranın neredeyse % 20 olduğunu görebiliriz. Bu rakam önceki örnekten 5 kat dahafazladır.

Bu koinler müthiş “pump ve dump” şemalarına tabidir ve tüm kârlarınız balkabağına dönüşebilir (son MATIC vakasını hatırlayın). Bu nedenle, varlıklar ve arkasındaki ekipler hakkında ayrıntılı bir araştırma yaptıktan sonra dengeli bir kripto para staking portföyü oluşturmak çok daha akıllıca olur.

5. Stake Yapılacak Koinler: Beş Önemli Nokta

Kripto paralar, işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olmak için onları kilitleme eylemini ifade eder.Kripto para stake işlemi yıllık ödüller kazanmak için yapılır.Stake odaklı koinler borsalar, cüzdanlar veya bahis sağlayıcıları (havuzlar) aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Hepsi sizden ek hizmet ücreti almaktadır.En iyi stake koinleri EOS, XTZ ve ATOM’dur.Popüler güvenilir koinler düşük yıllık kazançlarıyla karakterize edilirken, düşük değere sahip ve erken aşama projeleri yüksek kazançlar sağlar.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap