40 Yıllık Yatırım Bankası: Bu Kripto Paranın Zamanı!

40 Yıllık Yatırım Bankası: Bu Kripto Paranın Zamanı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 40 Yıllık Yatırım Bankası: Bu Kripto Paranın Zamanı!

Ünlü bir yatırım bankası, en büyük kripto para olan Bitcoin’in (BTC) vaktinin tekrar geleceğini düşünüyor. Banka, paylaştığı bir raporda BTC’nin finans piyasasında yerini yine kazanacağını öne sürüyor. İşte detaylar…

Berenberg: Kripto para dünyasında Bitcoin’in statüsü yükselecek

400 yıllık Alman yatırım bankası Berenberg, ayı piyasasının akabinde düşüşe geçen Bitcoin’in kripto para üniteleri dünyasında ve genel finans kesiminde yerini tekrar kazanacağını öngördü. Banka, Bitcoin’in son yıllarda statüsünü öteki kripto varlıklara ve projelere kaptırdığını kabul etti. Lakin önümüzdeki aylarda Bitcoin’in statüsünü yükseltecek çeşitli faktörleri özetleyen bir araştırma raporunun altını çizdi. Raporda, Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse her tokenin bir menkul değer olarak sınıflandırılmasına işaret edilmekte. Bu nedenle tokenların yaptırıma tabi tutulma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilmekte. Ayrıyeten giderek daha sıkı hale gelen düzenleyici ortam değerli bir faktör olarak tanımlanıyor. Bitcoin’in merkeziyetsizlik ve şeffaflık ile karakterize edilen eşsiz tasarımı, onu bu düzenleyici baskıya karşı bir istisna haline getiriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 40 Yıllık Yatırım Bankası: Bu Kripto Paranın Zamanı! 1

Rapor, Bitcoin’in son haftalarda kısmen ABD bankacılık krizinden esinlenen fiyat rallisi yaşadığı bir vakitte geldi. Berenberg bu ralliyi, daha fazla yatırımcının Bitcoin’i kripto varlıklar ve genel finans kesimi ortasında “mantıklı bir alternatif” olarak değerlendirdiğinin bir işareti olarak görüyor. Kredi kuruluşu ayrıyeten, öteki global iktisatların rezerv para olarak doları terk etmeye çalışmasına işaret etti. Bunların, Bitcoin’in klâsik para ünitelerine alternatif olarak bedel teklifinin artabileceğini öne sürdü.

Halving, değerli bir katalizör

Raporda, Mayıs 2024 için planlanan bir sonraki Bitcoin halving’inin Bitcoin rallisi için bir öbür muhtemel katalizör olduğu belirtilmekte. Raporda, “Eğer tarih rastgele bir yol gösterici olacaksa, Bitcoin halving öncesinde ve sonrasında ralli yapabilir” denildi. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere halving her dört yılda bir gerçekleşen bir olaydır. Bitcoin ağındaki süreçleri doğrulayan madencilere verilen ödüllerde programlı bir azalmadır. Son olarak banka, Bitcoin Blockchain’inin artan kıymetini ve Lightning Network’ün yaygın olarak benimsenmesinin bunu nasıl gösterdiğini vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: 40 Yıllık Yatırım Bankası: Bu Kripto Paranın Zamanı! 2

Lightning Network, Bitcoin Blockchain’i için düşük süreç fiyatları sunmakta. Ayrıyeten, neredeyse anında süreç yapılmasını sağlayan ikinci katman (L2) bir tahlildir. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin akabinde kıymetinin çılgınca dalgalanmasıyla geçmişte çalkantılı bir yol geçirdi. Fakat; Tesla, Square ve MicroStrategy üzere şirketlerin kriptoya büyük yatırımlar yapması piyasayı olumlu etkiledi. Şirketlerin yatırımı ile kriptolar, ana akım finans dünyasında yavaş yavaş kabul görmeye başladı. Daha fazla yatırımcı Bitcoin’i klâsik para ünitelerine ve öteki kripto varlıklara uygun alternatif olarak görüyor. Bu nedenle birçoğuna nazaran, kripto para ünitesinin görünümü umut verici.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap