384 Milyon Dolarlık Ponzi Şeması Bitcoin Borsası Çıktı

384 Milyon Dolarlık Ponzi Şeması Bitcoin Borsası Çıktı

Paylaş
384 Milyon Dolarlık Ponzi Şeması Bitcoin Borsası Çıktı

Kriptokoin – Yonhap News’in haberine göre Güney Kore merkezli kripto para borsası CoinUp’ın CEO’su yatırımcıları 384 milyon dolar dolandırdığı gerekçesiyle 16 yıl hapis cezası aldı.

Kang-mo’nun, bir grup yöneticisinin yanı sıra, satın alma işleminden sadece 4 ila 10 hafta sonra, kripto para birimi yatırımlarında yüzde 200’e varan getiri vaat ederek binlerce CoinUp müşterisini dolandırdığı ifade ediliyor.

Hakim ayrıca, şirketin baş finans memurları Bay Kwon ve Bay Shinmo’yu 11 yıl hapse mahkum etti. CoinUp’ın “başkanı” Yunmo’ya, kayınvalidesiyle birlikte 7 yıl hapis cezası verildi.

Diğer bazı yöneticilerin altı ile dokuz yıl arasında hapis cezasına çarptırıldığı bildiriliyor.

CoinUp kripto fiyatlarının listelemeden sonra artacağına söz verdi.

CoinUp’ın yürüttüğü yatırımların değer kazanma şansı çok azdı. Yerel yayın TVCC CoinUp yöneticilerinin yakın gelecekte kripto paraları listeleyeceğine söz vererek kurbanlarını yatırım yapmaya ikna ettiğini ifade ediyor.

Daha da meraklı olan araştırmacılar, Kang-mo’nun, muhtemelen potansiyel yatırımcıları yanlış yönlendirmek amacıyla CoinUp ofislerinde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’le birlikte durduğunu gösteren sahte resimlere de yer verdiğini vurguluyor.

Seul Merkez Bölge Mahkemesi, CoinUp’a erken yatırım yapanların, daha sonra yatırım yapanların ürettiği kazançlar ile ödüllendirilmesini sağlayan ve klasik bir piramit düzeninin işaretlerini taşıyan çok düzeyli bir örgüt olarak işletildiğini belirtti.

Bu yılın başlarında, Güney Kore polisi, yatırım dolandırıcılığını belirlemek üzere özel bir “yapay zeka araştırmacısı” kullandı. Bu sayede 19 milyon dolarlık Bitcoin destekli Ponzi planının beyninin tutuklanması sağlandı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap