3 Ayda 2 Trilyon Dolarlık Vadeli İşlem Yapıldı

3 Ayda 2 Trilyon Dolarlık Vadeli İşlem Yapıldı

Paylaş
3 Ayda 2 Trilyon Dolarlık Vadeli İşlem Yapıldı

Token Insights kısa süre önce vadeli kripto para işlemleriyle ilgili kapsamlı bir rapor yayınladı.

Bu raporda yer alan bilgiler vadeli işlem piyasasının geçtiğimiz yıla kıyasla ne kadar büyüdüğünü, en çok hangi kripto para ile vadeli işlem yapıldığını ve hangi borsada ne kadar hacim olduğunu gösteriyor.

Token Insights’ın paylaştığı bilgilere göre bu yılın ilk çeyreğinde 2 trilyon dolarlık vadeli işlem yapıldı. Token Insights bunun 2019’un son çeyreğinden %314 daha fazla olduğunu belirtiyor.

Vadeli işlem hacimlerinin 2019’un birinci çeyreğinden 2020’nin birinci çeyreğine değişimi

Yatırımcılar günümüzde Bitcoin’in yanı sıra birçok farklı kripto parayla vadeli işlem yapabiliyorlar. Fakat Token Insights’ın raporundaki bilgilere göre yatırımcıların büyük bir kısmı Bitcoin ile işlem yapmayı tercih ediyor.

Vadeli işlem piyasasında toplanan bu 2 trilyon dolarlık hacmin çok büyük bir kısmı Bitcoin işlemlerinden geliyor. Raporda yer alan bilgilere göre bu yılın ilk çeyreğinde açılan sözleşmelerin %78’i Bitcoin sözleşmesiydi. Bunların %9’luk kısmı ETH, %3’lük kısmı ise EOS sözleşmesiydi.

Vadeli işlem sözleşmelerinin dağılımı

BitMEX Tahtından Oldu

Türev borsalarının sayısı arttıkça bu borsalar arasındaki rekabet de kızışmaya devam ediyor. Görünüşe göre BitMEX bu rekabetten ağır bir şekilde etkilenmiş ve sektördeki lider konumunu kaybetmiş.

Token Insights’ın raporuna göre bu yılın ilk çeyreğinde 100 milyar dolardan fazla hacim toplayan yedi farklı türev borsası bulunuyordu. Bunları Huobi DM, OKEx, BitMEX, Binance Futures, Bitget ve Bybit olarak sıralayabiliriz. Huobi DM ve OKEx bu listede 400 milyar dolardan fazla hacimle birinci ve ikinci sırayı kaptılar.

Türev piyasasında özellikle dört ismin ön plana çıktığını söyleyebiliriz: Huobi DM, OKEx, BitMEX ve Binance. Token Insights’ın verilerine göre Huobi DM ve OKEx’in hemen hemen yüzde 30’arlık pazar payı varken BitMEX’in %20, Binance’in geçen aylarda kurduğu Binance Futures adlı borsanın ise %14’lük pazar payı var.

Türev borsalarının pazar payı

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap