3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir?

3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir?

Makro rüzgarlara rağmen büyük tokenler yükselirken toplam kripto piyasa değeri 2 trilyon doları aştı. Kripto analistleri, son fiyat hareketlerini körükleyen yükseliş katalizörlerini değerlendiriyor ve Bitcoin (BTC)’nin neden ‘büyük bir yükselişin’ eşiğinde olabileceğini ve geçen hafta Ethereum’un Kiln Testnet birleştirmesinin neden nihayetinde ‘fiyatta kaçınılmaz bir spekülatif sıçramaya’ yol açabileceğini açıklıyor.

Kripto piyasasındaki gelişmelere kısa bir bakış

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, küresel finans piyasaları, jeopolitik belirsizlik, stagflasyonist baskılar ve sıkılaşan finansal koşullar arasında düşüş hissiyatına saplandı, ancak büyük kripto para birimleri geçen hafta bir rahatlama rallisi ile trendi destekledi. CoinMarketCap’e göre, Bitcoin ve Ethereum geçen hafta yaklaşık %10 artarak 44.600 dolar ve 3.100 dolar civarında işlem gördü ve tüm kripto para birimlerinin toplam değerini Cuma günü öğleden sonra 2 trilyon doların üzerine çıkardı.

Goldman Sachs ve Cowen’in kripto çabalarını açıklayan en son Wall Street oyuncuları olduğu, BlackRock CEO’su Larry Fink ise firmanın dijital para birimlerini, stablecoin’leri ve temel teknolojileri incelediğini söylüyor. Kripto endüstrisinde, Terraform Labs CEO’su Do Kwon, Terra Blockchain ekosistemini büyütmek için başlatılan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’ın TerraUSD stablecoin rezervlerini artırmak için 3 milyar dolarlık Bitcoin almaya hazır olduğunu söyledi. Bu arada, Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun yaratıcısı Yuga Labs, 4 milyar dolar değerleme ile 450 milyon dolar topladı. Eski Andreessen Horowitz ortağı Katie Haun da iki yeni kripto odaklı risk sermayesi fonu için 1,5 milyar dolar topladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir? 1

“Bitcoin, büyük bir kırılmanın eşiğinde”

Tokyo merkezli kripto borsası Bitbank’ta bir kripto piyasası analisti olan Yuya Hasegawa’ya göre, kripto paranın benimsenmesindeki ve piyasa temellerindeki ‘olumlu gelişmeler’, token 45.000 dolarlık güçlü direnç seviyesini test ederken, Bitcoin için ‘büyük bir kırılmaya’ dönüşebilir. Analist, Cuma günkü araştırma notunda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bitcoin’in Perşembe günkü kazancına, büyük vadeli işlem borsaları arasındaki açık faizlerdeki artış eşlik ederken, ortalama fonlama oranı negatif bölgeye düştü. Bu da short satıcıların pozisyonlarını biriktirdiği anlamına geliyor. Birikmiş short pozisyonlar, bir kırılma durumunda kademeli bir açığa satışla sonuçlanabilir ve bu da, fiyatı önemli ölçüde yükseltebilir.

BTC başarılı bir şekilde 45.000 doların üzerine çıkarsa, Yuya Hasegawa tokenin kısa vadede 48.000 ila 50.000 dolar arasına ulaşmasını bekliyor. Bununla birlikte, fiyat 45.000 dolarlık direnci test edemezse, token daha da düzelebilir ve 42.000 dolara düşebilir.

İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta bir analist olan Marcus Sotiriou, lider kripto para birimindeki son artışın, bir petro varlık olarak hizmet etme potansiyeliyle de bağlantılı olabileceğini belirtiyor. ‘Petro Bitcoin’ anlatısı, petrol devi Exxon Mobil’in Bitcoin madencileri için fazla gazı enerjiye dönüştürdüğü bir programı genişletme planı hakkındaki haberlerden ortaya çıktı. Bloomberg’e göre Exxon’un programı Ocak 2021’den bu yana denediği bildiriliyor. Marcus Sotiriou Cuma günü bir araştırma notunda, şu hususlara değiniyor:

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir? 2

Dünyanın dördüncü en büyük petrol şirketinin Bitcoin’i operasyonlarına entegre etmesi de güçlü bir boğa sinyali. Daha da önemlisi, bu entegrasyon Bitcoin’in daha çevre dostu bir şekilde çıkarılmasına izin veriyor. Sonuçta çevre meselesi kurumlar için büyük bir endişe kaynağı.

Fundstrat Global Advisors dijital varlıklar başkanı Sean Farrell’e göre, anlatı odaklı katalizörlerin yanı sıra, mevsimsel eğilimler de önümüzdeki iki ay içinde Bitcoin için olumlu bir görünüm sunuyor. Sean Farrell, önceki beş yılın aylık getiri verilerine dayanarak, aşağıdaki grafiklerde gösterildiği gibi, Nisan ve Mayıs aylarının tarihsel olarak hem Bitcoin hem de Ethereum için daha iyi bir performans dönemi olduğunu belirtiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir? 3
Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir? 4

Mevsimsel performansa katkıda bulunan çeşitli faktörler olsa da Sean Farrell, kriptoya artan fon girişlerinin vergi yükümlülüklerinin ve getirilerinin çözülmesinden kaynaklanabileceğine inanıyor. “Birçoğu, yatırımcıların 2022’de gerçekleşen sermaye kazançları için şüphesiz vergi faturalarıyla vurulacağını tahmin ediyor” diyen analist, deneyimlere göre, kayda değer sermaye kazançları olanların, genellikle onlar için vergi ödemek için likiditeye sahip olma öngörüsüne sahip olduğunu hatırlatıyor. Analist, araştırma notunda, şu hususların altını çiziyor:

Vergi sezonunun çözülmesinin, bireysel yatırımcılara ne kadar sermaye dağıtabilecekleri konusunda daha iyi bir netlik sağlayabileceğini ve muhtemelen uygun fiyat hareketine yol açabileceğini düşünüyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir? 5

“Ethereum’un Kiln test ağı, fiyatta patlamayı körükleyebilir”

Geçen hafta, Ethereum Kiln test ağında birleşti. Bu gelişme, Blockchain ağının uzun zamandır beklenen Proof of Work’tan (PoW), Proof of Stake’e (PoS) dönüştürülmesinden önceki son test ağı birleşimi anlamına geliyor. Birleşme, token biçimindeki ödüller karşılığında PoS blokajlarındaki işlemleri doğrulamaya yardımcı olmak için kripto varlıklarınızı ‘kilitleme’ eylemini ifade eden Ethereum stake etme talebini artırdı.

On-chain analitik firması IntoTheBlock’a göre şimdiye kadar 10 milyondan fazla Ethereum tokeni veya dolaşımdaki tüm Ether’in %8,3’ü stake edildi. “Kiln Testnet birleştirmesinin tamamlanması, birçok kişinin ETH’lerini stake etmeye başlaması için olası bir katalizördü ve böylece borsalardaki ETH arzının likiditesini azalttı” diyen Sean Farrell, şunları ekliyor:

Şimdiye kadar, Beacon Chain’in piyasaya sürülmesinden bu yana yeni ETH’de en yüksek aylık büyümeyi gördük. Ağın bu ivme seviyesini koruması durumunda, yatırımcılar ETH’lerini stake etmek için acele ederken 2022’de bir noktada ETH arzında yoğun bir sıkışma görebiliriz.”

Ulaş Utku Bozdoğan: 3 Analist Açıkladı: Nisan ve Mayıs’ta Bitcoin’de Neler Beklenebilir? 6

Sean Farrell ayrıca, dolaşımda olacak sınırlı sayıda Ethereum tokeni göz önüne alındığında, nihai birleşmeye yol açan ve onu izleyen ETH fiyatında ‘kaçınılmaz bir spekülatif sıçrama’ görmeyi bekliyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu staker’lar, birleşme sonrası birinci günde mevcut staker’ların likiditeye ulaşmasını engelleyen mevcut kilitleme mekanizması nedeniyle ETH’lerini tasfiye edemezler. Dolayısıyla, topladıkları herhangi bir kazanç, protokol buna izin verecek şekilde güncellenene kadar piyasaya girmeyecek.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap