22 yaşındaki Endonezyalı’nın selfie koleksiyonu milyon dolarlık değere ulaştı

22 yaşındaki Endonezyalı’nın selfie koleksiyonu milyon dolarlık değere ulaştı

Paylaş
Uzman Coin: 22 yaşındaki Endonezyalı’nın selfie koleksiyonu milyon dolarlık değere ulaştı

Koronavirüs pandemisiyle işsiz kalan ve maddi zorluklar yaşayan birçok insanın imdadına 2020 ve 2021 yıllarında adeta kripto paralardaki oyun ve NFT endüstrileri yetişti. Bazıları sadece oyun oynayarak maaşından kat be kat fazla para kazanırken, bazıları ise ürettiği ilginç NFT’lerle hayatını değiştirdi.

22 yaşındaki Endonezyalı Ghozali Ghozalu da hayatı kısa sürede değişen isimlerden oldu. En büyük pazaryeri OpenSea’de her gün bilgisayarı başında çektiği selfie’leri sergileyen Ghozali, adeta bir gecede ünlü oldu. 18 ve 22 yaş arasında her gün çektiği selfie’lerden oluşan “Ghozali Everyday” adlı koleksiyonundaki her fotoğrafı 0.001 ETH’ten (yaklaşık 3.25 dolar) satışa sunan genç Endonezyalı, NFT’ler için çok da kafa yormadığını itiraf ediyor:

“Aslında sadece her gün bilgisayar başında oturduğum fotoğraflarımdan oluşan bir koleksiyon bu…”

NFT koleksiyoncuları da dahil olunca ünlü oldu!

Satışlar esnadında NFT’lerin bazı koleksiyoncuların da hoşuna gitmesi Ghozali’nin kısa sürede ünlü olmasına yaradı. Bugüne kadar koleksiyon 194 ETH’lik (yaklaşık 560 bin dolar) satış bile gördü. Koleksiyon OpenSea’deki en fazla hacme sahip 40 eser hacminde de zirveye çıktı. Koleksiyonun hareketlilik seviyesinde %72000’lik artış yaşandı.

Haberin yazıldığı dakikalarda koleksiyondaki en ucuz NFT 1500 dolar civarında… Koleksiyonun toplamının en düşük fiyatı ise 1.4 milyon dolar oldu. Ghozalu koleksiyonu OpenSea’ye ilk koyduğu zamanda ise toplam değer 3 bin dolardı. Bir NFT’nin en düşük değerinin 3250 dolara yükseldiği de oldu. Bu da koleksiyonun en düşük toplam değerini bir ara 3 milyon dolara kadar çıkardı.

Ghozali’nin NFT’lerine olan ilgi OpenSea’nin hacim rakamlarına da yansıdı. Platform 2022’nin ilk 10 gününde 1.36 milyar dolarlık hacim yakaladı ve rakam aylık hacim anlamında her gün yeni bir rekora doğru koşuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap