2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı

2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı

Paylaş
BTC Piyasası: 2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı

Kripto anlatısı, insanların kripto para ünitelerini nasıl algıladıklarını ve değerlendirdiklerini şekillendiren trend fikirleri, öyküleri yahut inançları tabir eder. Bu anlatılar, yatırımcı hassaslığını, piyasa eğilimlerini ve yeni teknolojilerin benimsenmesini etkileyebilir.

Kripto Anlatısı Nedir?

Piyasa iştirakçileri, neyin olup bittiğini, neden meydana geldiğini ve potansiyel tesirlerini daha uygun anlamak için her vakit trendler ararlar. Tarihi olarak, gelecekteki pazar ortamlarında daha proaktif hareket etmek için pazar döngülerinin dinamiklerini kullanırlar. Elon Musk’ın DOGE fiyatını hareket ettiren tweet’lerinden, her dört yılda bir Bitcoin yarılanmasının boğa koşularına yol açacağına inanmaya kadar pek çok yatırımcı, fiyat hareketini kestirim etmek için kripto anlatılarını kullanır.

Örneğin, kripto para ünitelerinin bir paha deposu olarak anlatılması, kripto para ünitelerini ekonomik belirsizliğe karşı bir muhafaza olarak gören birçok yatırımcının ilgisini çekmiştir. Misal biçimde, yıkıcı bir teknoloji olarak blokzincir anlatısı, blokzincir üzerinde yeni uygulamalar oluşturmak için çalışan birçok girişimciyi ve geliştiriciyi cezbetmiştir.

Kripto Anlatısı Neden Değerli?

Kripto anlatısı, kripto para ünitelerinin teknolojik yetenekleri, toplumsal ve ekonomik olaylar ve kripto para ünitesi sanayisinde yer alan bireylerin inançları ve motivasyonları üzere faktörlerin bir kombinasyonundan ortaya çıkar. Örneğin, ChatGPT’nin Kasım 2022’de piyasaya sürülmesi, yapay zeka ile ilgili coinlerde kıymetli kazanımlara yol açan Yapay Zeka (AI) anlatısını başlattı. Ana akım medya, toplumsal medya, çevrimiçi forumlar, etkileyiciler ve pazar eğilimleri anlatıları besleyebilir.

Anlatılar değerlidir zira halkın algısını ve akabinde piyasa hareketlerini şekillendirmede kıymetli bir rol oynarlar. İnsanların farklı kripto para ünitelerinin potansiyel risklerini ve mükafatlarını anlamaları için bir çerçeve sağlarlar ve tüm kripto para ünitesi sanayisinin gidişatını etkileyebilirler.

Bununla birlikte, kripto anlatıları, yanlış varsayımlara yahut aldatmacaya dayalı olarak aldatıcı yahut ziyanlı olabilir. Bu nedenle, anlatıları eleştirel bir biçimde kıymetlendirmek ve yatırım kararlarınızı sağlam tahlil ve araştırmalara dayandırmak değerlidir.

BTC Piyasası: 2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı 1

2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı

2023 yılını tanımlamaya çalışan ve potansiyel olarak büyük kazanımlar için bir sonraki fırsatları sunmayı amaçlayan birden fazla yeni trend ve tema mevcuttur. Bizler de 2023’ün en yeterli 10 kripto anlatısını sizler için derledik.

1. Katman 1

Kripto anlatısı dendiğinde akla birinci gelen Katman 1’ler, akıllı mukaveleler üzere başka blokzincir uygulamalarının üzerine inşa edildiği temel mimarilerdir. Birden fazla zincir üstü süreci gerçekleştirirler ve halka açık blokzincirlerinin gerçek kaynakları olarak hareket ederler. Ethereum üzere klasik L1 blok zincirleri, yavaş süreç suratları, düşük ölçeklenebilirlik ve yüksek gaz fiyatı sıkıntıları yaşama eğilimindedir. Süreçlerin yürütülmesini ele alırken Katman 2 blokzincirlerinin devreye girdiği yer burasıdır ve L1’i blok zincirinde bu süreçleri yayınlamaya ve doğrulamaya odaklanmaya bırakır. Bununla birlikte, yeni L1 ağları, süreç suratı, maliyet ve birlikte çalışabilirlik açısından oyunun kurallarını değiştirir.

Katman 1 proje örneklerinden kimileri şunlardır:

-Celestia

Celestia, “ölçeklenebilir, inançlı web3 uygulamalarına güç sağlayan birinci modüler blokzincir ağıdır.” Bunu, “uzlaşıyı yürütme katmanından ayırarak” yapar; burada Celestia, süreçleri yürütme ve doğrulama süreçlerini Celestia’da çalışan istemcilere bırakarak süreçleri sipariş etmek ve bunların kullanılabilirliğini sağlamak olan bir fikir birliği sisteminin temel fonksiyonunu yerine getirir. Celestia, projelerin yeni bir mutabakat başlatmaya gerek kalmadan kendi ağlarını problemsiz bir biçimde devreye almalarını sağlamayı emeller. Ayrıyeten proje, doktora sahibi Mustafa Al-Bassam liderliğindeki etkileyici bir gruba sahiptir. Bu mutlaka izlemeniz gereken L1 projelerinden biridir, bilhassa de lokal kripto para ünitelerini işlerde çıkarma planları bulunur.

-Sui

Sui, “oyundan finansa kadar güçlü ve dinamik zincir üstü varlıklar oluşturmak için sınırsız bir platform”dur. İçerik oluşturucuların ve geliştiricilerin web3’te gelecek milyar kullanıcıya hizmet veren tecrübeler oluşturmasına yardımcı olmak için en alttan tasarlanmış birinci müsaadesiz L1 ağıdır. Sui, Mysten Labs olarak faaliyet gösteren eski Meta mühendislerinden oluşan bir grup tarafından kurulmuştur.

Sui, uygun maliyetli süreç maliyetleri sağlarken uygulama talebini karşılamak için rastgele bir üst hudut olmadan yatay olarak ölçeklenir. Ayrıyeten, NFT basmak ve aktarmak üzere kolay süreçlerde paralel muahedeyi kolaylaştırarak ölçeklenebilirliği değerli ölçüde artırır. Varlık idaresi ve DeFi uygulamaları üzere karmaşık süreçler, Narwhal ve Bullshark DAG tabanlı mempool ve Bizans Yanılgı Toleranslı (BFT) fikir birliği tarafından işlenir.

BTC Piyasası: 2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı 2

2. Katman 2: Optimistic Rollups

Kripto anlatısı listesinin ikinci sırasında yer alan Katman 2’ler, onları daha da ölçeklendirmek ve büyütmek için L1’lerin üzerine inşa edilmiş protokollerdir. Süreçleri zincir dışına taşıyarak L1’lerin hesaplamalarını en aza indirir ve randımanlarını kıymetli ölçüde artırır. L2’nin kilitli toplam pahası (TVL), genel DeFi piyasa hassaslığını ve toplam kripto para ünitesi piyasa kapitalizasyonunu engelleyerek istikrarlı bir halde büyüyor.

Optimistic Rollups, temel blokaj zincirlerinin güvenlik garantilerini korurken süreç hacmini artırmaya ve fiyatları düşürmeye çalışan L2 ölçeklendirme tahlilleridir. Zincir dışı süreçleri onaylamak için inanca dayalı bir modelden yararlanırlar ve küçük bir “tanık” kümesi tarafından onaylandıktan sonra bunları temeldeki blokzincirine eklerler.

2023’ün Katman 2 Optimistic Rollups’larından öne çıkanlar şunlardır:

-Base

Şubat 2023’te Coinbase, Optimism’in OP Stack’ini kullanarak milyonlarca yaklaşmakta olan web3 kullanıcısına hizmet vermek üzere tasarlanmış bir L2 blokzinciri olan Base‘i piyasaya sürdü. Ağ, içerik oluşturucuların web3 uygulamaları oluşturması için inançlı, uygun maliyetli, geliştirici dostu bir tahlil sağlayacak. Ayrıyeten Coinbase, Base teşebbüslerini desteklemek için Base Ecosystem Fund’ı oluşturdu.

-Arbitrum

Arbitrum, yüksek randıman ve daha düşük kullanıcı süreç maliyetleri elde etmek için optimist toparlamalardan yararlanan bir L2 ölçeklendirme tahlilidir. The Merge’den sonra bile Ethereum’un suratı ve gaz fiyatları, Arbitrum üzere öbür ağlara kıyasla hala yüksek. Bu, birçok web3 kullanıcısının ve içerik oluşturucunun ağları değiştirmesine yol açarak Arbitrum’un TVL’sinin Kasım 2021’de 3,2 milyar dolara ulaşmasına neden oldu.

Son ARB airdropu, Arbitrum ağına çok fazla likidite enjekte etti. ARB token’ları alan birçok kullanıcı, bunları Arbitrum ağı üzerine inşa edilmiş çeşitli merkezi olmayan borsalarda ve protokollerde ticaret yapmak, stake etmek yahut likidite sağlamak için kullanmaya teşvik edildi. Airdrop ayrıyeten Arbitrum ağının farkındalığını ve onun Ethereum için bir L2 ölçekleme tahlili olma potansiyelini artırmaya yardımcı oldu.

-Optimism

Optimism, kendisini “Ethereum geliştiricileri tarafından Ethereum geliştiricileri için geliştirilmiş süratli, kararlı ve ölçeklenebilir bir L2 protokolü” olarak tanımlar. Ethereum uygulamalarını sıkıntısız bir formda ölçeklendirmek için mevcut Ethereum blokzincirinin minimal bir uzantısı olarak tasarlanmıştır. Daha yaygın EVM uyumlu zincirlerin tersine, Optimism EVM’ye muadildir, yani Optimism, Ethereum’a nazaran hareket ettiği Ethereum blokzincirinin resmi spesifikasyonlarıyla tam uyumludur. Defillama’ya nazaran Ağustos 2022’de Optimism, TVL’sinin 1,15 milyar dolarlık yüksek bir düzeye ulaştığını gördü.

3. Katman 2: ZK Rollups

ZK Rollups, hesaplama ve durum depolamayı zincir dışına alarak Katman 1 randımanını artıran Katman 2 ölçeklendirme tahlilleridir. Bu formda, çok sayıda süreci toplu olarak işleyebilir ve özet bilgileri zincir üzerinde yayınlayabilirler. ZK Rollups, bir şeyi ifşa etmeden bilginizi kanıtlamanıza imkan tanır. Bu, onları dijital kimlik doğrulama ve bâtın süreçler üzere saklılığın çok değerli olduğu uygulamalar için cazibeli bir tahlil haline getirir.

2023’ün ZK Rollups örnekleri şunlardır:

-Polygon zkEVM

Polygon, 27 Mart 2023’te zkEVM Mainnet Beta’yı piyasaya sürdü; bu, Ethereum’u ölçeklendirmek ve ana akım web3’ü benimsemek için büyük bir adım olarak görüldü. Optimism üzere, Polygon zkEVM de EVM’ye muadildir; bu, Ethereum’a mahsus birden fazla uygulamanın zkEVM’de çalışabileceği ve geliştiricilerin kodu değiştirmesine yahut tekrar uygulamasına gerek olmadığı manasına gelir.

-Scroll

Scroll, sınırsız ölçeklenebilirlik, yüksek randıman, tam merkeziyetsizlik ve asgarî seviyede itimat kapalılığı sunmaya çalışan bir L2 tahlilidir. Bunu, ZK toplama ve yüksek performanslı zincir dışı merkezi olmayan sistemlerden yararlanarak başarmayı amaçlar.

-zkSync Era

zkSync Era, güvenlik ve ademi merkeziyet taraflarından ödün vermeden Ethereum’u ölçeklendirmek için sıfır bilgi ispatlarından yararlanan öteki bir L2 toplamasıdır. Hesaplamaları işler ve birden fazla datayı zincir dışı depolar. zkSync kullanarak, daha yüksek süreç suratı ve daha düşük maliyetle Ethereum güvenliğinin keyfini çıkarırsınız.

-Starkware

2018’deki kuruluşundan bu yana Starkware, StarkNet ve StarkEx üzere L2 ZK toplamaları oluşturdu. Starkware eserleri, zkSync üzere, süreçleri kümeler halinde toplar ve kriptografik delillerle bunların geçerliliğini onaylar.

BTC Piyasası: 2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı 3

4. Yapay Zeka

Son iki yılda yapay zeka (AI) kıymetli bir büyüme yaşadı. ChatGPT, Kasım 2022’den beri manşetlerde yer alıyor ve Google ile Microsoft ortasındaki rekabet, Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı 10 milyar dolarlık yatırım ve Google’ın sohbet robotu Bard’ı piyasaya sürmesiyle kızışıyor. Bu, aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere fiyatların üst istikametli eğilimler üstlenmesiyle birlikte AI coin’lerine olan ilginin artmasına neden oldu.

AI token’ları, merkezi olmayan AI pazar yerleri, AI dayanaklı portföy idaresi platformları, kestirim platformları, imaj oluşturma ve daha fazlası üzere AI tabanlı projelere güç sağlamak için tasarlanmış dijital para üniteleridir.

5. LSD

LSD’ler, likit staking platformları tarafından verilen kripto para üniteleridir ve stake yapanların likit olmayan stake edilmiş varlıklarını açığa çıkarmalarına ve daha fazla getiri elde etmelerine imkan tanır. Standart staking ile stake yapanlar, varlıkları bir protokole yatırarak Proof-of-Stake (PoS) blokzincirlerini teminat altına alır. Lakin bu, sermaye verimsizliği meselesini ortaya çıkarıyor zira stake yapanlar, varlıkları likit olmadığında ve kilitlendiğinde ekstra getiri elde etme fırsatını kaçırıyor.

İşte burada likit staking devreye giriyor. Türev varlığın bedeli, mükafatları biriktirmeye ve vakitle paha kazanmaya devam ettiği destek varlığa sabitlenir (bir proof-of-stake blok zincirinde stake edildiğinde kilitlenir). Bu ortada türev token, borç verme ve likidite sağlama üzere öbür DeFi faaliyetlerinde bulunmak için kullanılabilir . Buna karşılık, birçok likit staking sağlayıcısı gelir olarak staking ödüllerinin yüzde 5-10’luk bir hissesini alır.

LSD’ler sermaye verimsizliğini çözer, staking giriş mahzurlarını düşürür ve ağ güvenliğini ve istikrarını güzelleştirir. Likidite staking anlatımıyla ilgileniyorsanız, piyasa bedeline nazaran en âlâ likit stake tokenlarına göz atın.

6. RWA

RWA’lar, fizikî dünyada yahut zincir dışında var olan lakin DeFi’de bir getiri kaynağı olarak hareket etmek için zincir üzerinde tokenize edilip aktarılan varlıklardır. Bunlar ortasında emlak, bedelli metaller, emtialar ve sanat yer alır. RWA’lar, global finansal sistemin temel bir ögesidir; örneğin 2020’de global emlak 326,5 milyon dolar değerindeyken altın piyasası bedeli 12,39 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

RWA’ların DeFi üzerindeki potansiyel tesiri çok büyük görünüyor:

  • Geleneksel varlıklar tarafından desteklendikleri için DeFi’ye sürdürülebilir ve emniyetli bir getiri kaynağı sağlayabilirler.
  • Daha fazla likidite, sermaye verimliliği ve yatırım fırsatları sağlayarak DeFi’nin klasik finansal piyasalarla daha uyumlu hale gelmesine yardımcı olabilirler.
  • DeFi ile klasik finans (TradFi) ortasındaki boşluğu doldurabilirler.

Maple Finance (MPL), Goldfinch (GFI), Realio (RIO), Centrifuge (CFG) ve Blocksquare (BST), göz atabileceğiniz RWA örnekleridir.

7. Çin Token’ları

Çin dijital varlıklarının geçmişi, Çin’in birinci kripto borsası BTC China’nın (BTCC) piyasaya sürüldüğü 2011 yılına kadar uzanır. Birkaç yıl sonra, Huobi ve OKCoin dahil olmak üzere başka borsalar da Çin’de piyasaya sürüldü. Fakat 2017’de Çin hükümeti, birinci coin teklifleri (ICO’lar) dahil olmak üzere kripto faaliyetlerini yasakladı. Yasak, Çin’deki tüm kripto borsalarının büsbütün kapanmasına yol açtı. Fakat kimi borsalar kapanmak yerine operasyonlarını öteki kripto dostu ülkelere kaydırdı.

Şubat 2023’te Çin, “Sıfır Covid” siyasetini kaldırdı ve iktisadına 600 milyar yuan enjekte etti. Bu, potansiyel olarak kripto para üniteleri, bilhassa de Çin temaslı coinler üzere risk varlıklarının faizini ve fiyatlarını artırıyor. Ayrıyeten, Hong Kong’un 1 Haziran 2023’ten itibaren perakende yatırımcıların dijital varlıklara yatırım yapmasına müsaade verme duyurusunun piyasaya daha fazla yatırımcı çekmesi ve Çin merkezli tokenlere olan talebi artırması bekleniyor.

Dikkate alınması gereken Çin ile ilgili para örnekleri ortasında NEO (NEO), BitDAO & Mantle (BIT), VeChain (VET), Conflux Network (CFX), IRIS Network (IRIS) ve OK Exchange (OKX) yer alır.

8. Merkeziyetsiz Stablecoin’ler

Stablecoin’ler, bedeli çoklukla fiat para üniteleri, emtialar, kıymetli metaller ve hatta başka kripto para üniteleri sepeti üzere temel varlıklara sabitlenmiş yahut bağlı olan dijital para üniteleridir. Oynaklığı en aza indirmek için temel varlıkların pahasını takip eder ve kripto para ünitelerini günlük kullanım için ülkü hale getirmeye yardımcı olurlar. USDC ve USDT üzere merkezi bir varlık tarafından çıkarıldıkları merkezileştirilmiş ve merkezi olmayan sabit paralar üzere iki ana sabit para tipi vardır.

Merkezi olmayan sabit paralar tam şeffaflığa sahiptir ve nezaret altında değildir, bu da bir şirketin yahut üçüncü tarafın teminatı elinde tutmadığını ima eder. Akıllı kontratlar ve algoritmalar varlığın tedarikini yönettiğinden, yerelleştirme sansürsüz ve teminatın makus idaresi olmayan inanç açısından en az seviyede ve inançlı bir sistem sağlar.

TerraUSD (UST)’nin 7 Mayıs 2022’deki düşüşüne karşın merkezi olmayan stablecoin’lere artan bir ilgi var. Bakılması gereken birtakım enteresan merkezi olmayan stablecoin’ler ortasında GHO ve crvUSD yer alıyor.

BTC Piyasası: 2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı 4

9. Blokzincir Birlikte Çalışabilirliği

Blokzincir birlikte çalışabilirliği, son birkaç yılda kripto para ünitesinde trend olmuştur ve sonunda bir oyun değiştirici haline gelebilir. Bu, hiç elbet blokzincir büyümesini ve yeniliğini artıracak ve teknolojinin global olarak ana akım olarak benimsenmesini hızlandıracaktır. Pekala, blokzincir birlikte çalışabilirliği nedir?

Blokzinciri birlikte çalışabilirliği, bir blokzincirinin öteki blokzincirleriyle problemsiz bir formda irtibat kurma/veri paylaşma yeteneğidir. Kripto kullanıcıları, bitcoin’i (BTC) örneğin bir BNB Akıllı Zincir cüzdanına sıkıntısız bir formda aktarmayı yahut en azından karmaşık ve inançsız sarma yahut köprüleme süreçleri olmadan zorlayıcı bulduğundan, bu uzun vakittir büyük bir acı noktası olmuştur.

Blokzincir birlikte çalışabilirliği hala devam eden bir çalışma olsa da, birden fazla proje bunu gerçeğe dönüştürmek için çabalıyor. LayerZero , Polkadot (DOT), Cosmos Hub (ATOM), Cronos (CRO), Flare (FLR), Quant (QNT) ve daha fazlasını içerir.

10. NFT’ler: BTC Ordinalleri

Kripto anlatısı listesinin son sırasında yer alan Ordinaller, Bitcoin’i kasıp kavuran son trendler ortasında yer alıyor. Ocak 2023’te yazılım mühendisi Casey Rodarmor, Bitcoin blokzincirinde Ordinals protokolünü devreye alarak ana ağda NFT basımını aktifleştirdi. Hareket, Bitcoin topluluğundan karışık reaksiyonlar aldı. Kimileri bu hareketi Bitcoin blokzinciri için bir tehdit olarak görürken, öbürleri heyecanlandı ve Bitcoin’in NFT versiyonu olan Ordinalleri üretmeye başladı.

Tıpkı NFT’ler üzere, Ordinaller de bir BTC’nin en küçük ünitesi olan Satoshi’ye yazılan dijital varlıklardır. Bununla birlikte, merkezi olmayan bir evrak depolama sistemi kullanan bir NFT’den farklı olarak, Ordinaller direkt zincir üzerinde depolanır. Ordinaller, Kasım 2021’de Bitcoin blok zincirine sunulan Taproot yükseltmesi ile mümkün olmuştur.

BTC Ordinallerinin sayısı ve sıralaması yakından takip edildi ve şu ana kadar kimi dikkat cazibeli koleksiyonlar ve yüksek fiyatlı satışlar yapıldı. Ordinal Punks, Taproot Wizards, Bitcoin Rocks, Timechain Collectibles, Ordinal Loops, Ripcashe’s Power Source, Bitcoin Shrooms, The Shadow Hats, The Dan Files ve Torusları içerir.

Bugüne kadar, Bitcoin blok zincirinde yaklaşık 650 bin Ordinal yazıt bulunmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap