2019’un En Önemli Kripto Para Borsası Hacklenmeleri!

2019’un En Önemli Kripto Para Borsası Hacklenmeleri!

Paylaş
2019’un En Önemli Kripto Para Borsası Hacklenmeleri!

2019 yılının son günlerine yaklaşırken, bunun inanılmaz bir yıl olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatı konusunda çok sert hareketlenmeler yaşadığımız 2019 yılına damga vuran olaylardan birisi ise kripto para borsası hacklenmeleri oldu.

2019 kripto para borsası hacklenmeleri arasında en önemli beş tanesini sizler için listeledik:

1 ) İlk Kayıp: Cryptopia

Cryptopia kripto para borsası yılın ilk hacklenen platformu oldu. Yeni Zelanda merkezli borsa, 2,44 milyon dolar değerinde Ethereum ve 1,18 milyon dolar değerinde CENNZ token’i kaybetti. Olayın arkasındakiler ise hala bilinmiyor. Borsa hacklenme olayı sonrası kepenk kapattı.

2 ) En Büyük Hack: Binance

2019’un en büyük olaylarından birisi de Binance’in hacklenmesi oldu. Mayıs ayında gerçekleşen olayda 40 milyon dolarlık 7.000 adet BTC çalındı. Binance bunları sigorta fonundan karşılasa da, olay Binance’in itibarını lekeledi. Bitcoin veya BNB’nin sert bir düşüş yaşamaması ise hayretle karşılanmıştı.

3 ) İçeriden Bir Hamle: Bithumb

2019’un en değişik hacklenme olaylarından birisi de Bİthumb’ın başına geldi. Bithumb 19 milyon dolar değerinde kripto para kaybettiği olayda, içeriden birisinin buna el attığı söylentileri ile gündeme geldi. Bütün çalınan fonlar borsanın rezervlerinden karşılanırken, bunun vergi kaçırmak için yapılabileceği de belirtilmişti.

4 ) XRP’ye Büyük Darbe: Gatehub

2019 yılının Haziran ayında saldırıya uğrayan XRP Ledger cüzdan sağlayıcısı GateHub, 10 milyon dolarlık XRP’nin çalındığını duyurdu. Saldırganların cüzdan API’sini ele geçirerek bunu başardığını belirten yetkililer, bu olayın arkasındaki gizemi hala aydınlatamadı.

5) En Gizemli Hack: Coinbene

Mart ayından beri sıkıntılar yaşayan Coinbene, ”fonların gizemli bir şekilde sıcak depolama cüzdanını terk ettiğini” duyurarak hem alay hem de merak konusu olmuştu. Bunun duyurulmasından sonra bakım için geçici süre kapatıldığı duyurulan Coinbene, klasik bir hacklenme sonrası bildiriye imza atarak dikkatleri daha çok üzerine çekti.

Kullanıcılara bir sorun olmadığını belirten Coinbene, bir ay boyunca kapalı kaldı. Bu süre esnasında da bütün fonlar ortadan kayboldu ve ne kadar miktarın çalındığı veya bunu kimin yaptığı gibi bilgiler de basınla paylaşılmadı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap