2019’da Kripto Endüstrisini Şekillendiren En Önemli Ana Başlıklar

2019’da Kripto Endüstrisini Şekillendiren En Önemli Ana Başlıklar

Paylaş
2019’da Kripto Endüstrisini Şekillendiren En Önemli Ana Başlıklar

Kriptokoin – 2019 yıl boyunca engebeli bir yolculuktan sonra sona eriyor. Biz de sizler için kripto topluluğunun dikkatini çeken en iyi hikayeleri derliyoruz. İşte kripto para dünyasını şekillendiren hikayelerin en iyi üç seçkisi.

1. Libra Duyurusu

Haziran ayında Bitcoin 13.800 dolara yükselmişken Facebook,Libra Birliği, Calibra cüzdanı ve bir dizi en iyi küresel fiat para birimi iledesteklenen dijital varlığı Libra’yı duyurdu. Birlik, dünya çapında 2.1 milyarbankasız insana dijital banka sağlamak amacıyla Uber, PayPal, MasterCard, Visa,Coinbase ve eBay gibi üst düzey şirketler dahil 28 üyeyle yola çıktığınıaçıkladı.

Bununla birlikte, ABD Kongresi, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i tokenı açıklamak için kongreye çağırdı. Bu gelişmeler tokenın gelişimi için çok da yumuşak bir yolculuk değildi. Kongre oturumlarında milletvekilleri tarafından olumsuz bir duruşa işaret edildi. Fransa ve Almanya gibi ülkeler kripto para birimlerini merkez bankalarının belirlediği para politikalarının ihlali olarak gördüler ve açıkça kınadılar.

Facebook tarafından artan düzenleme incelemesi ve veri koruma ihlalleri, ortaklar Libra’dan ayrılmayı tercih ettikçe Libra Tüzüğünün imzalanmasında bir aksamaya neden oldu. Şirketlerin Ekim ayında Libra Birliği’ne taahhüt vermesinden haftalar önce, ödeme çözümü sağlayıcıları, yani PayPal, MasterCard ve Visa, kısa bir süre sonra da Stripe ve eBay projeden ayrıldılar Ayrılma gerekçesi olarak da yasal olarak düzenleyici sıkıntılara vurgu yaptılar.

Libra’nın duyurusu 2019 yılına kadar halkın dikkatiniçekerken, geleceğine baktığımızda 2020 yılı düzenleyici sıkıntılar göz önünealındığında kasvetli görünüyor. Libra 2020’de başlayacak mı?

2. Çin Cumhurbaşkanı Xi Blockchain’i Kucakladı

Şu anda “Xi pompası” olarak bilinen bir durum söz konusu. Çin Devlet Başkanı Jinping Xi, ülkesini blok zinciri teknolojilerini benimsemeye çağırdı. Bu çağrıdan sonra Bitcoin bir anda 7.000 dolarlık bölgeden 10.000 dolarlık bir bölgeye fırladı. Dünyadaki en güçlü adamın yorumları muhtemelen Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin kripto para birimlerine yapılan yatırımın önünü açabileceği şeklinde yanlış yorumlandı.

Bununla birlikte, Çin Halk Bankası (PBoC) kendi dijital parabirimlerini piyasaya sürmeye hazırlanırken, yatırımcılar Çin’in 2020’de kriptoparalara karşı değerlendirmelerine yakından bakıyor. Ayrıca, Kasım ayındayayınlanan IDC raporu ülkedeki blockchain yatırımının 2023 yılına kadar 2milyar doların üzerine çıkacağını gösteriyor.

3. Merkezi Olmayan Finans Tüm Zamanların En YüksekSeviyesine Ulaşıyor

2019, popüler olarak DeFi olarak adlandırılan MerkeziOlmayan Finans’ın yılıydı. Endüstri, birkaç kripto analistin tahminlerininötesinde oranlarda büyüdü. Toplayıcı bir site olan DeFiPulse, DeFi platformundakilitli USD’nin toplam değerini 28 Kasım 2019’da tüm zamanların en yüksekrekoru olan 682 milyon USD şeklinde gösteriyor.

Diğer öne çıkan gelişmelere gelince, Ethereum’un Konstantinopolis ve İstanbul hard forkları, Bakkt’ın kurumsal yatırımlara yavaş bir başlangıçtan sonra üstel büyümesi, rekor seviyede kripto para hackleri (Upbit), topluluğa yönelik olarak Twitter’dan yapılan dolandırıcılıklar, BTC gelişimini geliştirme konusunda Jack Dorsey’in açıklamaları ve yeni bir ATH’ye vurma belirtileri gösteren BTC’yi gösterebiliriz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap