2019’da Bitcoin ile 2.8 Milyar Dolar Para Aklandı

2019’da Bitcoin ile 2.8 Milyar Dolar Para Aklandı

Paylaş
2019’da Bitcoin ile 2.8 Milyar Dolar Para Aklandı

Chainalysis tarafından yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yıl Bitcoin ile oldukça yüklü miktarda para aklandı.

Şirketin yayınladığı rapora göre 2019 genelinde Bitcoin ile 2 milyar dolardan fazla para aklandı.

Borsalar Aracılığıyla

Sektörün tanındık şirketlerinden Chainalysis, yasa dışı Bitcoin işlemleriyle ilgili yeni bir araştırma yaptı.

Chainalysis tarafından paylaşılan bilgilere göre geçtiğimiz yıl Bitcoin ile 2.8 milyar dolar değerinde para aklandı. Bu paraları aklayan kişilerin kimlikleri bilinmese de bunu yapmak için kripto para borsalarını kullandıkları biliniyor.

Chainalysis’in yayınladığı rapora göre 2019 genelinde borsalar aracılığıyla aklanan paraların yüzde 27.5’i Binance, yüzde 24.7’si ise Huobi’den geçti.

Şirketin yaptığı araştırmalara göre geçtiğimiz yıl içerisinde yaklaşık 300 bin tane adres yasa dışı amaçlarla kullanıldı. Bu adreslerin her birini takip etmek, hangisinin yasa dışı amaçla kullanıldığını önceden tahmin etmek elbette çok zor. Ancak Chainalysis’e göre kripto para borsaları yine de bu işlemleri bir şekilde durdurabilirlerdi.

Peki Nasıl?

Kripto para borsalarının 300 bin tane farklı adresi tespit etmesi, bu adreslerden çıkan her işlemi takip etmesi şu an için pek mümkün değil gibi gözüküyor. Ancak Chainalysis’in araştırmalarına göre bu borsaların zaten 300 bin adresi takip etmelerine gerek yok.

Şirketin araştırmalarına Bitcoin ile para akladığı düşünülen 300 bin farklı adres olsa da tüm bu adreslerin kesiştiği belli başlı birkaç büyük adres var. Bu da Bitcoin ile para aklamaya çalışan kişilerin muhtemelen bunu üçüncü partiler aracılığıyla yaptığı anlamına geliyor. Chainalysis’e göre bu adreslerin OTC’lere (tezgah-üstü) ait olması kuvvetle muhtemel.

Bu OTC platformlarında KYC (müşterini-tanı) prosedürü olmadığı için bu platformları tam olarak kimin kullandığını bilmek, bu kişilerin kimliklerine erişmek pek mümkün değil. Chainalysis bu yüzden bir an önce OTC platformlarına karşı bir tavır alınması gerektiğini savunuyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap