10 trilyon dolarlık BlackRock’ın CEO’su: Kripto paralar önplâna çıkacak

10 trilyon dolarlık BlackRock’ın CEO’su: Kripto paralar önplâna çıkacak

Paylaş
Uzman Coin: 10 trilyon dolarlık BlackRock’ın CEO’su: Kripto paralar önplâna çıkacak

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayı sonunda başlayan savaşta, bugün ABD başkanı Biden ile diğer NATO ülkeleri başkanları biraraya gelirken, toplantıda Rusya’nın nükleer silah kullanma ihtimalinden söz edilmesi altın ve gümüşte yukarı hareket yaşanmasına sebep oldu.

Savaşın başlamasıyla 34 bin dolara düşen ancak daha sonra toparlanan Bitcoin, 43 bin dolar seviyesinden işlem görürken, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi ABD merkezli BlackRock’tan ise kripto paraların önemine dair yeni bir açıklama geldi.

“Uluslararası işlemler için araç olacak”

Şirket hissedarlarına gönderdiği bir mektupta, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın son 30 yıldaki küreselleşmeye darbe vurduğunu belirten BlackRock CEO’su Fink şu ifadeleri kullandı:

“Dikkatli ve sağlam şekilde tasarlanmış küresel bir dijital ödeme sistemi, kara para aklama ve yolsuzluk riskini azaltırken, uluslararası işlemlerin çözümünü de kolaylaştıracaktır. Ülkeler, para birimlerine olan bağımlılıklarını yeniden gözden geçirecekler.”

“Enerji ve tedarik zinciri değişimi, enflasyonu artırabilir”

Rusya’ya yaptıkları yatırımları ciddi şekilde azalttıklarını belirten Fink, bunun görevleri olduğunu söylerken enflasyon konusunda da uyardı:

“Şirketlerin ve tüketicilerin bilançoları güçlü gözüküyor ve bu durum aslında yaşanan zorluklarda bir yastık koruması sağlıyor. ANcak tedarik zincirlerindeki yeniden yapılacak düzenlemeler, enflasyonu artırabilir. Yaptırımlar, ülkelerin ve şirketleri, tedarik zinciri yollarını yeniden düşünmelerine ve Rus emtialarına olan bağımlılıklarını azaltma yoluna gitmeye itti. Enerji fiyatları bu yüzden yükseliyor. Enerji güvenliği de önplâna çıktı.”

Henüz aylar önce “Şüpheli bakıyorum” demişti

Özellikle kripto para madencilik şirketlerine olan yatırımlarıyla bilinen BlackRock, Marathon ve Riot Blockchain firmalarına geçen sene 400 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Buna rağmen 2021’in Mayıs ayında kripto paraların volatilitesinden ötürü, bu varlık sınıfına şüpheci yaklaştığını belirten CEO, fikrini 1 sene dolmadan değiştirmiş gözüküyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap