1 Milyon Dolarlık Bitcoin İçin Dondurma Kararı Alındı!

1 Milyon Dolarlık Bitcoin İçin Dondurma Kararı Alındı!

Paylaş
1 Milyon Dolarlık Bitcoin İçin Dondurma Kararı Alındı!

Bir İngiliz Yüksek Mahkemesi 1 milyon dolar değerinde Bitcoin‘in (BTC) dondurulmasına hükmetti. Söz konusu BTC‘lerin Kanada içerisindeki bir sigorta şirketine yapılan ransomware yani fidye yazılım saldırısı sonrası elde edildiği iddia ediliyor.

Bitcoin Fidyesi Ödendi!

Yayınlanan mahkeme evraklarına bakıldığında, sigorta şirketinin 1.000’den fazla bilgisayarının fidye yazılımla kapatıldığı ve şirketin bunu uzun süre kullanılamadığı görülüyor. Bütün dosyaların şifrelenmesine sebep olan fidye yazılımlar, ya sistemi tamamen sıfırlama ve bütün verileri kaybetme, ya da fidye isteyenlere bunun verilmesi şeklinde sonuçlanıyor.

Kanada merkezli firma da kendi sigortası ile durumu çözerek fidyecilere 950.000 dolarlık fidye ödemeyi kabul etti. Bitcoin olarak ödenen fidyeden sonra dosyaların şifresini açacak araç ve yöntem aktarıldı. Ancak buna rağmen dosyaların şifrelerinin çözülmesinin ve 20’ye yakın sunucu ile 1.000 bilgisayarın eski haline döndürülmesinin 10 gün aldığı biliniyor.

Şirketin sigortası blockchain analiz ve araştırma firması Chainalysis ile de anlaşarak, fidyenin takip edilmesini sağladı. Analizde 96 Bitcoin‘in direkt olarak Bitfinex kripto para borsası ile aklandığı sonucuna varıldı. Mahkeme de Bitfinex’in bütün kullanıcı verilerini aktarmasını istedi. Bitfinex bu verileri aktardığını ima etti. Bitfinex ve Tether şu an zaten devasa başka bir dava ile uğraşıyor ve başka bir regülatörle daha başını belaya sokmak istemediği için bu teklifi kabul etmiş olabilir.

Mahkeme bu yolla elde edilen BTC’lerin dondurulmasına ve dava bitene kadar güvenli bir şekilde saklanmasına hükmetse de, önce bu BTC’lerin ele geçirilmesi gerekiyor.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap