1 BTC’den büyük cüzdan sayısı rekor düzeye ulaştı, fakat bir ikaz var

1 BTC’den büyük cüzdan sayısı rekor düzeye ulaştı, fakat bir ikaz var

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 1 BTC’den büyük cüzdan sayısı rekor düzeye ulaştı, fakat bir ikaz var

Investing.com – Cüzdanında 1 Bitcoin’den fazla varlık tutan yatırımcıların sayısı tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. 

Bitcoin piyasası için olumlu sayılabilecek bu gelişmenin yanında borsalardaki BTC ölçüsünün da artış kaydetmesi huzursuz edici bir faktör olarak ortaya çıkıyor. CryptoQuant datalarına nazaran borsalara aktarılan BTC ölçüsü, 27 Mart tarihinden bu yana artmaya devam ederken son bir ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: 1 BTC’den büyük cüzdan sayısı rekor düzeye ulaştı, fakat bir ikaz var 1

Diğer yandan Bitcoin, dün ABD bankacılık bölümüyle ilgili kaygı verici mevduat çıkışlarının görülmesiyle bir çekiş kazandı. Dün ABD süreç saatlerinde toparlanmaya başlayan Bitcoin, 27.500 dolar düzeyinden açılış gördükten sonra an prestijiyle %5,5’lik yükselişle 29.000 dolar sonuna ulaştı ve son 5 günlük kayıplarını telafi etti.

Bu yükselişle birlikte kripto borsaların BTC bakiyelerinin artması, muhtemel bir kâr realizasyonu riskini de beraberinde getiriyor. Borsalardaki BTC ölçüsünün artışını yorumlayan CryptoQuant analistleri, rezervlerin artmaya devam etmesini yükselen bir satış baskısı olarak görüyor.

Borsalara aktarılan BTC ölçüsü artıyor

CryptoQuant, borsalarda şu an yaklaşık 63 milyar dolar pahasında 2,18 milyon BTC olduğunu raporladı. 

Araştırma şirketi K33 ise son raporunda farklı bir bahse vurgu yaparak bu hafta birkaç hareketsiz Bitcoin cüzdanındaki transferlere dikkat çekti. Şirket, uzun vakittir hareketsiz kalan bu BTC’lerin satılma ihtimaline karşılık sert bir düşüş konusunda ikazlarda bulundu. 

K33, ayrıyeten BTC talebinin aylık bazda azaldığı üzerinde dururken volatilitedeki düşüşü buna bağladı. Yapılan hesaplamalara nazaran BTC’nin son bir aylık volatilitesi %2,1 ile son 3 ayın en düşük düzeyinde kaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: 1 BTC’den büyük cüzdan sayısı rekor düzeye ulaştı, fakat bir ikaz var 2

Tüm bu tasaların gölgesinde 1 BTC’den fazla varlık tutan cüzdan sayısının tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkması, uzun vadeli bakış açısına nazaran olumlu bir faktör olarak görülüyor. Şu an en az 1 BTC tutan adres sayısı, lookintobitcoin datalarına nazaran geçen yıldan bu yana %19 artışla bir milyona yaklaşmış durumda.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap